Böyük Qayıdışa dair məşğulluq məsələləri müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda əksini tapan məşğulluq məsələləri ilə bağlı müzakirə aparılıb.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev, nazirliyin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyinin sədri Mustafa Abbasbəylinin iştirak etdiyi görüşdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aktiv işçi qüvvəsi tələb edən sahələr müzakirə olunub. Bu sahələr əsasən dövlət və özəl olmaqla bir neçə istiqamət üzrə təsnifatlandırılıb. Bundan başqa Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2024-cü ildə tikintisi planlaşdırılan obyektlər, köçürülən əhalinin peşə hazırlığı, pilot layihələrin icrası və s. digər əhəmiyyətli məsələlərdən danışılıb.
Fikir mübadiləsinin ardınca müzakirələrin davam etdirilməsinə qərar verilib. Həmçinin müzakirə mövzusu olan bölgəyə birgə səfərlərin həyata keçirilməsi və araşdırmaların aparılması haqqında razılıq əldə olunub.

Employment issues related to the Great Return were discussed
A discussion on employment challenges was convened, focusing on the "First State Program on the Great Return to Azerbaijan's Liberated Territories," hosted by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The meeting featured key participants including Vusal Gasimli, the Executive Director of CAERC; Anar Aliyev, the Deputy Minister of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population; and Mustafa Abbasbeyli, the Chairman of the State Employment Agency. They deliberated on the sectors that necessitate an active workforce in the Karabakh and East Zangezur economic regions. These sectors are categorized into public and private domains. Moreover, the assembly addressed the construction plans set for 2024 in the aforementioned regions as part of the "First State Program on the Great Return." Discussions also encompassed vocational training for the resettled population and the initiation of pilot projects.
The decision was made to sustain the dialogue. Furthermore, a consensus was reached to undertake collaborative visits to the regions in question and to carry out pertinent research.