Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı üzrə indikativ planlama davam edir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2026-cı il üçün yekun nəticə indikatorları üzrə hədəf göstəricilərin dəqiqləşdirilməsi istiqamətində aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşlər davam edir. Görüşlərdə Dövlət Proqramı üzrə qarşıda duran vəzifələr və perspektivlərlə bağlı müzakirələr aparılır, monitorinq və qiymətləndirmə prosesi üzrə hesabatlılığın optimal qaydada təşkilinə dair mühüm məqamlar nəzərdən keçirilir.
İndiyədək keçirilmiş iclaslarda "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, “Azərişıq” ASC-nin, Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin, “Azərenerji” ASC-nin, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin, “Təmiz Şəhər” ASC-nin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin, Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun, Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun, Şuşa şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsinin, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin və Laçın rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Müzakirələr zamanı Dövlət Proqramı çərşivəsində azad edilmiş ərazilərdə təhlükəsiz yaşayışın və dövlət idarəetməsinin təşkili, şəhər, qəsəbə və kənd yaşayış məntəqələrinin tikintisi və infrastrukturla təmini, əhalinin geri qayıdışı və ərazilərdə dayanıqlı icmaların yaradılması, ərazilərin inkişafına və reinteqrasiyasına dəstək göstərən strateji əhəmiyyətli və əhatəli infrastrukturun qurulması, dayanıqlı məskunlaşma üçün ərazilərin iqtisadiyyatının yerli və xarici dəyər zəncirinə inteqrasiyası, ekoloji mühitin yaxşılaşdırılması və ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqi istiqamətində qarşıya çıxan çətinliklər, yekun nəticə indikatorlarına dair hədəflərin verilməsi və onların həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumilikdə oktyabr-noyabr ayları ərzində Dövlət Proqramı üzrə əsas icraçı qismində müəyyən edilmiş 42 qurumla müvafiq görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

The indicative planning process under the First State Program on the Great Return is currently underway
At the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), meetings are ongoing with representatives of relevant government institutions within the framework of the First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan.
These meetings aim to refine the target indicators for final outcome benchmarks for 2026. Discussions focus on the upcoming tasks and strategic priorities under the State Program, as well as on ensuring effective organization and optimization of the monitoring and evaluation process to enhance accountability and implementation efficiency.
To date, the meetings have been attended by representatives of Azerbaijan Railways CJSC, the The State Agency on Mandatory Health Insurance, the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Mine Action Agency, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Azerishiq OJSC, the Ministry of Internal Affairs, Azerenerji OJSC, the Azerbaijan State Water Resources Agency, Tamiz Shahar OJSC, the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), the Ministry of Energy, the Mortgage and Credit Guarantee Fund, the Ministry of Justice, the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Health, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the Central Bank, the State Tourism Agency, the Prosecutor General’s Office, the Shusha City State Reserve Department, the Ministry of Defense, the Food Safety Agency, the Ministry of Culture, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, the Ministry of Science and Education, and the Reconstruction, Construction and Management Service of Lachin District.
During the discussions, participants exchanged views on the challenges and priorities related to the implementation of the State Program in the liberated territories. The dialogue focused on issues such as the establishment of safe living conditions and effective public administration, the construction and provision of urban, settlement, and rural infrastructure, the return of the population and creation of sustainable communities, and the development of strategic and comprehensive infrastructure to support regional growth and reintegration.
The meetings also addressed the integration of local economies into domestic and global value chains to promote sustainable settlement, the improvement of the ecological environment, and the application of environmentally friendly technologies, alongside discussions on defining and implementing target indicators for final outcome benchmarks.
Overall, during October and November, it is planned to hold relevant meetings with 42 institutions designated as the main implementing agencies of the State Program.