Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının icrasına nəzarət və hesabatlılıq Portalı ilə bağlı təlimlər keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın monitorinq və qiymətləndirilməsinin elektron formada aparılmasının təmin edilməsi məqsədi ilə yaradılan “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının icrasına nəzarət və hesabatlılıq Portalı”nın işləmə mexanizmlərinin izahı və tətbiqinə dair təlimlər keçirilib.
Hibrid formatda keçirilən təlimlərdə Dövlət Proqramının icrasında iştirak edən 44 dövlət qurumunun 200-ə yaxın səlahiyyətli nümayəndəsinə sözügedən Portaldan istifadə qaydaları, şərtləri və bölmələri haqqında ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda bir neçə tapşırığın icrası test edilib. Təlimləri İİTKM-in Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin Sahəvi proqramların monitorinqi sektorunun baş məsləhətçisi Coşqun Cəfərov və İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində olan İnformasiya Texnologiyaları və Məlumat İdarəetmə Mərkəzinin əməkdaşları həyata keçiriblər.
Qeyd edək ki, Baş nazirin sərəncamı əsasında İİTKM Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə birlikdə Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası üzrə işlərin gedişinə nəzarətin həyata keçirilməsi məqsədi ilə “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının icrasına nəzarət və hesabatlılıq Portalı”nın yaradılmasını həyata keçirir.

The Monitoring and Accountability Portal for the Implementation of the "State Program for the Great Return to the Territories Freed from Occupation", created in order to ensure the monitoring and evaluation of the "I State Program on the Great Return to the Territories Liberated from the Republic of Azerbaijan" in electronic form at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) "trainings were held on the explanation and application of the working mechanisms.
About 200 authorized representatives of 44 state institutions participating in the implementation of the State Program were given detailed information about the rules, conditions and sections of using the said Portal in the trainings held in a hybrid format. The execution of several tasks was tested at the same time. The trainings were carried out by Joshgun Jafarov, the chief consultant of the field program monitoring sector of the Monitoring and evaluation department of the IITKM, and the employees of the Information Technologies and Information Management Center under the Ministry of Economy.
It should be noted that, based on the order of the Prime Minister, CAERC , together with the Ministry of Digital Development and Transport, is implementing the creation of the "Control and Accountability Portal for the Implementation of the State Program on the Great Return to Territories Freed from Occupation" in order to monitor the progress of work on the implementation of the measures provided for in the State Program.