BMT-nin rezidenti İİTKM-də monitorinq və qiymətləndirmə institutunu müzakirə edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) rezident nümayəndəsi Alessandro Fracassettini qəbul edib.
V. Qasımlı əvvəlcə ölkədə aparılan uğurlu iqtisadi islahatlar, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin monitorinq və qiymətləndirmə institutu olaraq həyata keçirdiyi fəaliyyətlər barədə məlumatlar təqdim edib. Eləcə də Mərkəzin layihələri olan Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, Azranking.az və “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi barədə məlumat verib.
Müzakirə zamanı Strateji Yol Xəritələrinin və müvafiq monitorinq və qiymətləndirmə çərçivəsinin hazırlanmasında UNDP tərəfindən təmin edilən ekspert dəstəyi və donor qurumları ilə koordinasiyada əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib. Eyni zamanda Mərkəzin Strateji Fəaliyyət Planının hazırlanması və müvafiq sektorlar üzrə tədqiqatların aparılmasında UNDP-nin təmin etdiyi texniki dəstək xüsusilə vurğulanıb.
Həmçinin monitorinq və qiymətləndirmə potentsialının ölkə səviyyəsində daha da gücləndirilməsi və UNDP tərəfindən hər il ənənəvi olaraq qlobal səviyyədə təşkil olunan 31may- 04 iyun tarixlərində keçiriləcək “Qlobal qiymətləndirmə həftəsində” İİTKM-in nümayəndələrinin iştirakı müzakirə olunub.
BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) Rezident Nümayəndəsi Alessandro Fracassetti Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) qəbul olunan strateji inkişaf sənədləri və müvafiq dövlət proqramlarının hazırlanmasında nəzərə alınması, eləcə də, ölkədə bu məqsədlərə nail olunması üzrə maliyyələşmə çərçivəsinin qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. A. Fracasseti Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə beynəlxalq reytinqdə Azərbaycanın mövqeyi və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib.
Qonağa “Doing Business 2020” islahatları və Mərkəzin 5 illik yubileyinə dair icmallar təqdim olunub.

UN Resident Representative Discussed the Monitoring and Evaluation Institute in the CAERC
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli received Resident Representative for Azerbaijan of the United Nations Development Program (UNDP) Alessandro Fracassetti.
At the beginning of the meeting, V.Gasimli provided information on the successful economic reforms carried out in the country, as well as the activities of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication as an institution of monitoring and evaluation. He also informed about the projects of the Center, including Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Digital Trade Hub, Azranking.az, and One-Stop-Shop Export Support Center.
During the discussion, high appreciation was given to the UNDP for the expert support provided in the development of Strategic Road Maps and the relevant monitoring and evaluation framework and cooperation with donor agencies. At the same time, special emphasis was placed on the technical support provided by UNDP in the preparation of the Center's Strategic Action Plan and research in relevant sectors.
Also, strengthening the monitoring and evaluation capacity at the national level and the participation of representatives of the CAERC in the “Global Evaluation Week” held annually by UNDP on May 31-June 4 were among the discussed issues.
UNDP Resident Representative for Azerbaijan Alessandro Fracassetti. emphasized the importance of considering the Sustainable Development Goals (SDGs) in Azerbaijan in the preparation of adopted strategic development documents and relevant state programs, as well as the establishment of a funding framework to achieve these goals in the country. A. Fracasseti informed about the position of Azerbaijan in the international ranking of Sustainable Development Goals and the implemented projects.