Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın işçi qruplarının müzakirələri keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ölkədə biznes və investisiya mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin reytinqinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı işçi qrupların müzakirələri keçirilib. Müzakirələrdə sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühitinin yaradılması, ölkənin investisiya cəlbediciliyinin artırılması, beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar qanunvericiliyin və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsinə və bu istiqamətdə digər zəruri tədbirlərin görülməsinə dair təkliflərin hazırlanması prosesi davam etdirilib. Müzakirələrdə qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə aparılan iqtisadi islahatlar nəticəsində biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması üçün yeni imkanlar yaradılıb. Bir neçə gün davam edən görüşlər zamanı Azərbaycanda aparılan islahat istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, bu islahatların əsas istiqamətləri müzakirə edilib və növbəti dönəm üzrə tədbirlər planından danışılıb. Həmçinin mütərəqqi tənzimləmə və hüquq tətbiqetmə praktikasına nail olunması üçün, ölkədə rəqabət mühitinin vəziyyətini təhlil etmək, sahibkarlığın inkişafı və onun rəqabət qabiliyyətinin daha da yüksəldilməsini təmin edəcək rəqabət mühitinin formalaşmasının vacibliyi vurğulanıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində keçirilən görüşlər zamanı işçi qrupların bundan sonra da davamlı fəaliyyət göstərməsi qərara alınıb.
Qeyd edək ki, “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya” haqqında əsasnamə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 27 avqust tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilib. Komissiyanın əsas vəzifələri biznes mühitinin və beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılmasını təmin edəcək məsələlərin həlli ilə bağlı proqram və layihələr hazırlamaq, onların hazırlanması və həyata keçirilməsi üçün yerli və xarici ekspertləri cəlb etməkdir.

Working Group Discussions of the Commission on the Business Environment and International Rankings Were Held
Discussions of the working groups related to improving the business and investment environment in the country and further enhancing Azerbaijans position in international rankings were held at CAERC. During the discussions, the process of preparing proposals continued on creating a business environment that ensures optimal profitability of entrepreneurial activity and is based on competition principles, increasing the countrys investment attractiveness, improving legislation and administrative practices related to strengthening Azerbaijans position in international rankings, and implementing other necessary measures in this direction.
It was noted during the discussions that as a result of economic reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev, new opportunities have been created to improve the business environment and further strengthen the countrys position in international rankings. Over the course of several days of meetings, views were exchanged on reform directions implemented in Azerbaijan, the main priorities of these reforms were discussed, and the action plan for the next period was reviewed.
In addition, to achieve progressive regulation and law enforcement practices, the importance of analyzing the state of the competitive environment in the country and forming a competitive framework that ensures the development of entrepreneurship and further enhances its competitiveness was emphasized. During the meetings held at CAERC, it was decided that the working groups would continue their activities on an ongoing basis.
It should be noted that the regulation on the Commission on the Business Environment and International Rankings was approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 27, 2018. The main tasks of the Commission are to prepare programs and projects aimed at improving the business environment and Azerbaijans position in international rankings, and to involve local and foreign experts in their development and implementation.