"Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzində sahibkarların tanışlıq turu keçirilib
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir qrup yerli və xarici şirkətlər "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq məqsədilə məlumat turunda iştirak ediblər. Qeyd olunub ki, "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzində (Ünvan: Bakı ş,, Landau küçəsi 16, Cavid Parkının yaxınlığında)
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi üzrə sertifikatlaşdırma və qeydiyyat aparılır. Hazırda “bir pəncərə” qaydasında aşağıdakı sənədlər təqdim olunur: qida təhlükəsizliyi qeydiyyatına alınma və dövlət reyestrindən çıxarış; dublikatın verilməsi; reyestr məlumatlarında dəyişikliyin edilməsi; fitosanitar sertifikatı; baytarlıq sertifikatı; qida təhlükəsizliyi sertifikatı; təsdiqedici kod nömrəsinin verilməsi.
"Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzində bundan başqa mənşə sertifikatı, CİTES sertifikatı, mədəni sərvətin mühafizəsi şəhadətnaməsi, dini ədədbiyyatın ixracına razılıq, gömrük bəyannaməsinin doldurulması kimi xidmətlər də göstərilir.
“PwC Azerbaijan”, “Ernst and Young”, “Deloitte”, “KPMG ”, “Ekvita” kimi tanınmış şirkətlərin nümayəndələri "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzinin fəaliyyəti ilə böyük maraqla tanış olublar və bildiriblər ki, sahibkarların işinin asanlaşdırlması və effektivliyini təmin etmək üçün yaradılan bu sistem ixracatçıların fəaliyyətini bir qədər də stimullaşdıracaq.
Qeyd edək ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 22 fevral 2017-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılıb və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində fəaliyyət göstərir.

Entrepreneurs’ Familiarization Tour Held at the “One-Stop” Export Support Center
A group of local and international companies operating in Azerbaijan participated in a familiarization tour to learn more about the activities of the “One-Stop” Export Support Center. The center is located at 16 Landau Street, near Cavid Park, Baku.
At the center, certification and registration under the Food Safety Agency are carried out. Currently, the following services are offered under the “one-stop” principle: registration in the food safety system and issuance of extracts from the state registry; issuance of duplicates; updating registry information; phytosanitary certificates; veterinary certificates; food safety certificates; issuance of confirmation code numbers.
In addition, the “One-Stop” Export Support Center provides services such as: certificates of origin, CITES certificates, cultural heritage protection certificates, approvals for exporting religious literature, and assistance with customs declaration preparation.
Representatives from well-known companies including PwC Azerbaijan, Ernst & Young, Deloitte, KPMG, and Ekvita visited the center and expressed strong interest in its activities. They highlighted that the system, designed to simplify and improve the efficiency of entrepreneurs’ work, will further stimulate the activities of exporters.
It is noted that the “One-Stop” Export Support Center was established under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 22, 2017, on “Additional measures to strengthen the position of Azerbaijan as a Digital Trade Hub and expand foreign trade operations,” and operates within the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).