“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə 220 min ABŞ dolları miqdarında ixrac həyata keçirilib
Azərbaycanın “EL-Metal Ltd” şirkəti “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə Türkiyə Cümhuriyyətinə 220 min ABŞ dolları miqdarında, 500 tonluq polad pəstah (düzbucaqlı) məhsulunun ixracı ilə bağlı mənşə sertifikatı alıb. “EL-Metal Ltd” şirkətinin nümayəndəsi Rafiq İmanov bildirib ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində ixrac prosedurları ilə bağlı sənədlərin toplanması operativ və səmərəli şəkildə mümkün olur. O əlavə edib ki, “EL-Metal Ltd” şirkəti bundan sonra da ixrac prosedurlarını “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirməyi planlaşdırır. “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə bilidib ki, Mərkəzə müraciət edən sahibkarların sayı günbəgün artır. Son bir ay ərzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi” vasitəsi ilə kənd təsərrüfatı məhsulları və qara metallurgiya məhsullarının ixracı ilə bağlı kifayət qədər müraciət olub. Müraciət edənlərin bir çoxu həm də müəyyən məlumatla təmin olunmağı xahiş ediblər. Mərkəz sözügedən sahibkarları hər tərəfli informasiya ilə təmin edib. Qeyd edək ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 fevral 2017-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılıb. “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində beynəlxalq baytarlıq və fitosanitar sertifikatları, keyfiyyət sertifikatı, mənşə sertifikatı, vəhşi fauna və yabanı flora növlərinin ixracı üçün icazə, mədəni sərvətin mühafizə şəhadətnaməsi və dini təyinatlı ədəbiyyatın ixracına razılıq sənədi verilir. “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin binasında (Landau küçəsi 16, Bakı şəhəri, tel: 012 521 28 48) fəaliyyət göstərir.

Azerbaijan’s “EL-Metal Ltd” company has exported 500 tons of rectangular steel billets to the Republic of Turkey, obtaining a certificate of origin through the “One-Window” Export Support Center. The total value of this export operation amounted to $220,000 USD.
Rafiq Imanov, a representative of the company, stated that the “One-Window” Center enables the collection of export documents in an efficient and timely manner. He added that “EL-Metal Ltd” plans to continue carrying out its export procedures through this Center in the future.
Nicat Hacızadə, manager of the Center, noted that the number of entrepreneurs applying to the Center is increasing daily. Over the past month, there has been significant demand for assistance in exporting agricultural and ferrous metallurgy products, and many applicants have also requested additional information. The Center has provided comprehensive support to these entrepreneurs.
The “One-Window” Export Support Center was established based on the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 23, 2017, titled “On Additional Measures to Strengthen the Position of the Republic of Azerbaijan as a Digital Trade Hub and Expand Foreign Trade Operations”. The Center issues international veterinary and phytosanitary certificates, quality certificates, certificates of origin, permits for exporting wild fauna and flora species, cultural heritage protection certificates, and approval documents for the export of religious literature.
The Center operates within the premises of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications (Landau Street 16, Baku, Azerbaijan, Tel: +994 12 521 28 48).