Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi Azexport portalı ilə birgə layihə barədə məqalə dərc edib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) və Ümumdünya Ticarət Təşkilatı (ÜTT) tərəfindən yaradılan Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (International Trade Center - ITC) Azexport portalı ilə bərabər həyata keçirilən layihə barədə məqalə dərc edib.
Məqalədə qeyd olunur ki, COVİD-19 pandemiyası dövründə Azərbaycan sahibkarlarının pandemiyanın təsirlərindən daha az zərərlə çıxması üçün Azexport.az elektron ticarətin yaratdığı imkalardan geniş istifadəyə dair mütəmadi maarifləndirmə işləri həyata keçirib. Bu müddət ərzində ümumilikdə onlayn təşkil olunan 7 təlimlə elektron ticarət və logistika, Amazon elektron ticarət platformasında satıcı hesablarının açılması, məhsulların düzgün nümayiş olunması ilə yanaşı elektron ödənişlər barədə də praktik bilik və bacarıqlar uğurla tədris olunub. Təlim iştirakçılarının da yaradılan bu imkandan razı qaldıqları və təlimlərin praktik istifadə baxımından məhsuldar hesab etdikləri vurğulanıb. Təlimlərdə 100-dən artıq sahibkar iştirak edib.
Qeyd edək ki, ITC Azexport portalı ilə bərabər “Ticarətə hazır ol” (Ready to Trade) layihəsi çərçivəsində sahibkarların Avropa bazarlarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi məqsədi ilə yeni təlim və seminarların təşkilini davam etdirir.
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin saytındakı məqalə ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür: https://bit.ly/2XmKhjh

International Trade Centre Publishes Article on Joint Project with Azexport Portal
The International Trade Centre (ITC), established by the United Nations (UN) and the World Trade Organization (WTO), has published an article on a joint initiative implemented in cooperation with the Azexport portal under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The article highlights that during the COVID-19 pandemic, Azexport.az carried out continuous awareness-raising activities to help Azerbaijani entrepreneurs mitigate the impact of the crisis by making extensive use of opportunities created by e-commerce.
During this period, a total of seven online training sessions were organized, covering topics such as e-commerce and logistics, opening seller accounts on the Amazon platform, effective product presentation, and practical knowledge of electronic payments. It was emphasized that participants were satisfied with the training and found it highly effective in terms of practical application. More than 100 entrepreneurs took part in these sessions.
It is also noted that within the framework of the “Ready to Trade” project, ITC and Azexport continue to organize new trainings and seminars aimed at expanding entrepreneurs’ access to European markets.