Beynəlxalq qurumların təmsilçiləri “BİR PƏNCƏRƏ” İxraca Dəstək Mərkəzində olub
Azərbaycanda yaradılan “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin fəaliyyəti beynəlxalq qurumların və xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edir. Ötən bir həftə ərzində İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Avrasiya regionu üzrə təmsilçiləri Patrik Pruzinski, Lisa Klinger və Daniel Quadbek, İsveçrənin OrientSwiss şirkətinin qurucusu və rəhbəri Mehrzad Khoi, eləcə də şirkətin Qazaxıstan nümayəndəliyinin direktoru Sardor Muxamadaliev “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində rəqəmsal ticarət sahəsində görülən işlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Dünya Bankının Maliyyə mütəxəssisləri Tural Camalov, Natalia Manuilova və Vladimir Krivenkov, eləcə də FINCA Mikromaliyyə Holdinqinin Baş İcraçı Direktoru xanım Andrée Simon, FINCA Azərbaycanın rəhbəri Timoti Tarrant da “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi ilə tanış olduqdan sonra bildiriblər ki, bu layihə ixracatın təşviqi istiqamətində böyük uğurdur.
Xarici qonaqlara "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə dövlət qurumlarının xidmətlərindən və funksional xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, ixracatçı sahibkarlar vahid məkandan ixracat üçün bütün prosedurları ən qısa bir müddətdə və daha az resurs sərf etməklə əldə edirlər. Belə ki, İxraca Dəstək Mərkəzində sahibkarlara xidmət üçün İqtisadiyyat Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Fitosanitar Nəzarəti Xidməti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri fəaliyyət göstərirlər. Mərkəzdə mənşə, keyfiyyət, fitosanitar sertifikatlar, nəsli kəsilməkdə olan yabanı flora və fauna növlərinin ölkədən çıxarılması üçün icazə, baytarlıq icazəsi, mədəni sərvətlərin mühafizəsi şəhadətnaməsi və dini təyinatlı kitab və disklərin ixracı üçün icazə verilir. Nicat Hacızadə əlavə edib ki, hazırda Azərbaycan İxracatının 15%-ə qədər hissəsi “Bir pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilir. Hazırda “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində ixracatçılara maliyyə, bank, sığorta, marketinq, brendinq və s. sahələrdə məsləhət xidməti və təlimlər də keçirilir. Qeyd edək ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi Prezident İlham Əliyevin 23 Fevral 2017-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılıb və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində yerləşir.

Representatives of International Organizations Visit the “One-Stop” Export Support Center
The activities of Azerbaijan’s “One-Stop” Export Support Center have attracted the attention of international organizations and foreign companies. Over the past week, representatives from the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) for the Eurasia region — Patrik Pruzinski, Lisa Klinger, and Daniel Quadbek — along with Mehrzad Khoi, founder and CEO of Switzerland’s OrientSwiss, and Sardor Mukhammadaliyev, Director of the company’s Kazakhstan branch, visited the Center to discuss ongoing initiatives in digital trade.
Financial experts from the World Bank — Tural Jamalov, Natalia Manuilova, and Vladimir Krivenkov — as well as Andrée Simon, CEO of FINCA Microfinance Holding, and Timoti Tarrant, head of FINCA Azerbaijan, praised the Center as a major success in promoting exports after familiarizing themselves with its operations.
During the visit, Nicat Hacızadə, Manager of the One-Stop Export Support Center, provided detailed information about the services and functional capabilities offered by government agencies within the Center. He explained that exporting entrepreneurs can complete all export-related procedures from a single location in a shorter time and with fewer resources. The Center hosts representatives from the Ministry of Economy, the State Phytosanitary Control Service under the Ministry of Agriculture, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Culture and Tourism, and the State Committee for Work with Religious Organizations.
The Center provides export permits and certificates for origin, quality, and phytosanitary compliance, as well as permissions for the export of endangered wild flora and fauna, veterinary certificates, cultural heritage protection, and religious books and media. Hacızadə noted that currently up to 15% of Azerbaijan’s exports are processed through the One-Stop Export Support Center.
Additionally, the Center offers entrepreneurs consulting and training in finance, banking, insurance, marketing, branding, and related areas. The One-Stop Export Support Center was established based on the Presidential Decree of February 23, 2017, and operates under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).