Bakı və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair monitorinq səfəri həyata keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nümayəndələri “Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”çərçivəsində icra olunan və davam edən tədbirlərə yerində baxış keçiriblər.
Monitorinq qrupu Xırdalan şəhərində Bilgəh−Novxanı−Xırdalan (M-1 Bakı−Rusiya Federasiyası dövlət sərhədi avtomobil yolunun 16-cı km) Şamaxı (M-4 Bakı−Şamaxı yolunun 18-ci km) avtomobil yolunun tikintisi və istismara verilməsi, M-4 Bakı–Şamaxı−Yevlax avtomobil yolunu M-1 Bakı–Quba–Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi avtomobil yolunun 16-cı kilometri (“VAZ dairəsi”) ilə Xırdalan şəhərinin Həsən Əliyev küçəsi vasitəsilə əlaqələndirmək üçün yol ötürücüsünün tikintisi və istismara verilməsi məqsədilə görülən işlərlə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində Bakı şəhərində Akademik Həsən Əliyev küçəsi – “Koroğlu” metro stansiyası avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsi−Müzəffər Nərimanov küçəsinədək olan hissəsinin tikintisi və istismara verilməsi, Xəqani Rüstəmov küçəsi ilə Ağa Neymətulla küçəsini əlaqələndirən avtomobil yolunun tikintisi və istismara verilməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlərə də baxış keçirilib.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, monitorinq səfərlərində infrastruktur layihələrinin gedişatı yerində qiymətləndirilir, real mənzərə əsasında Dövlət Proqramı çərçivəsində görülən işlərin keyfiyyəti və nəticələri ölçülür.
Qeyd olunan səfərdə İİTKM-lə yanaşı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurasının münayəndələri iştirak ediblər.

Monitoring visit conducted regarding the Improvement of Transport Infrastructure in Baku and Surrounding Areas
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) conducted an on-site inspection of the measures implemented and currently in progress under the "State Program for the Improvement of Transport Infrastructure in Baku and Surrounding Areas for 2025-2030."
The monitoring group visited Khirdalan to review the construction and commissioning of the Bilgah-Novkhani-Khirdalan highway (at the 16th km of the M-1 Baku-Russia border road) and the Shamaxi highway (at the 18th km of the M-4 Baku-Shamaxi road). They also familiarized themselves with the work carried out on the construction of a road junction designed to connect the M-4 Baku-Shamaxi-Yevlax highway with the 16th kilometer of the M-1 Baku-Guba-Russia border highway ("VAZ circle") via Hasan Aliyev Street in Khirdalan.
Within the framework of the visit, inspections were also carried out on the construction and commissioning of the section of the Academic Hasan Aliyev Street - "Koroglu" metro station highway extending to Muzaffar Narimanov Street, as well as the road connecting Khagani Rustamov Street with Agha Neymatulla Street.
Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, stated that the progress of infrastructure projects is assessed on-site during monitoring visits, allowing the quality and outcomes of the work performed under the State Program to be measured based on the real situation.
In addition to CAERC, the visit included representatives from the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the State Committee for City Planning and Architecture, the Baku City Executive Power, the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, and the Transport Coordination Council.