Bakı Ali Neft Məktəbində uğurlu iqtisadi islahatlar müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) aparıcı universitetlərdə iqtisadi islahatların təbliğinə dair təşkil etdiyi daha bir ictimai mühazirə Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) reallaşıb.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlının “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar: Nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda mühazirəsindən öncə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov professor-müəllim və tələbə heyətini salamlayaraq bildirib ki, Ali Məktəbdə bu tip tədbirlərin təşkil edilməsi tələbələrin inkişafı və təfəkkürün formalaşması üçün vacibdir. Elmar Qasımov əlavə edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin yürütdüyü siyasət nəticəsində bağlanan neft müqavilələri xalqın rifah halının yaxşılaşmasına xidmət edir, ölkədə mövcud neft gəlirləri hesabına Azərbaycanın yüzlərlə gənci xaricdə təhsil alıb daha sonra vətənə qayıdaraq, əldə etdikləri bilikləri bölüşürlər. Bu isə Ümummilli lider Heydər Əliyevin də dediyi kimi neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsinə imkan yaradır. BANM-in rektoru ölkədə aparılan islahat prosesinə toxunaraq əlavə edib ki, nağdsız hesablaşmaların aparılması, ödəniş və gömrük sisteminin şəffaflaşdırılması istiqamətində nəzərə çarpan dəyişiklik var.
İİTKM- nin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Azəbaycanda neft strategiyasını həyata keçirməklə iqtisadi təhlükəsizliyin əsas komponentləri - nəqliyyat, logistika, ərzaq və maliyyə təhlükəsizliyi təmin olunub: “Hazırda əldə edilmiş nailiyyətlərin və ictimai-siyasi sabitliyin əsasında islahatların yeni mərhələsinə qədəm qoyulub. İnstitutsional və struktur islahatları ilə yanaşı, həm də biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və iqtisadi təşviq mexanizmlərinin tətbiqi inkişafa aparır. Belə ki, 2018-ci ildə ölkədə sürətli iqtisadi artım proqnozlaşdırılır. Artımın əsas drayverlərindən biri isə insan kapitalıdır.”
Vüsal Qasımlı həmçinin ölkədə həyata keçirilən strateji yol xəritələri və yeni iqtisadi model quruculuğu barədə ətraflı məlumat verdi.
Mühazirənin sonunda icraçı direktor auditoriyanın suallarını cavablandırdı və tədbirin təşkil olunmasında göstərdiyi dəstəyə görə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoruna təşəkkürünü bildirdi.

Public Lecture on Successful Economic Reforms Held at Baku Higher Oil School
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) organized another public lecture at Baku Higher Oil School (BANM) as part of its initiative to promote awareness of economic reforms in leading universities.
Prior to the lecture by CAERC Executive Director Vüsal Qasımlı on “Economic Reforms in Azerbaijan: Achievements and Prospects," BANM Rector Elmar Qasımov welcomed faculty and students. He noted that organizing such events is vital for students’ development and the formation of critical thinking. Rector Qasımov emphasized that, thanks to the policies of President İlham Əliyev, revenues from oil contracts have contributed to improving public welfare, enabling hundreds of young Azerbaijanis to study abroad and return with expertise, turning oil capital into human capital, as envisioned by Heydər Əliyev. He also highlighted reforms in cashless transactions and the transparency of payment and customs systems.
Vüsal Qasımlı stressed that the implementation of Azerbaijan’s oil strategy has ensured key components of economic security, including transportation, logistics, food, and financial security. He added that, building on these achievements and the country’s socio-political stability, a new stage of reforms is underway. Alongside institutional and structural reforms, improvements in the business environment and the application of economic incentives are driving development. He noted that in 2018, rapid economic growth is expected, with human capital being a key driver.
Qasımlı also provided detailed information on the strategic roadmaps and the development of a new economic model in Azerbaijan.
The lecture concluded with a Q&A session, during which the Executive Director answered questions from the audience and expressed gratitude to BANM Rector Elmar Qasımov for supporting the organization of the event.