Azexport və Dünya Ticarət Mərkəzləri Assosiasiyası (WTCA) arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Dünya Ticarət Mərkəzləri Assosiasiyasının (WTCA) Hindistan üzrə nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı İİTKM-in Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov Azərbaycanda son illər ərzində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, ölkələr arasında təməli uzun illər öncə qoyulan münasibətlər getdikcə yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. Z. Qardaşovun sözlərinə görə, TRASEKA və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi kimi regional layihələr çərçivəsində sıx əməkdaşlıq edir və çoxsahəli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün münbit zəmin vardır.
Dünya Ticarət Mərkəzləri Assosasiyasının (WTCA) Hindistan nümayəndəliyinin vitse prezidenti Someş Batra səfərdə olduğu müddət Azərbaycanla bağlı müsbət təəssürat əldə etdiyini bildirib. Görüşdə həmçinin WTCA-nın Hindistan şəbəkəsi üzərindən Azərbaycandan ixrac imkanları müzakirə edilib.
Daha sonra Dünya Ticarət Mərkəzləri Assosiasiyası (WTCA) və Azexport arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Qeyd edək ki, Dünya Ticarət Mərkəzləri Assosiasiyası (WTCA) 1968-ci ildə Nyu-York şəhərində Dünya Ticarət Mərkəzi yanında yaradılıb. Bu qurum beynəlxalq ticarətin genişləndirilməsi üçün Dünya Ticarət Mərkəzlərinin (WTC) yaradılması və effektiv fəaliyyətini nəzərdə tutan qeyri-kommersiya, qeyri-siyasi bir birlikdir. Hazırda WTCA 90 ölkədə 287-dən çox lisenziyalı Dünya Ticarət Mərkəzlərini, eləcə də 850,000-dən çox şirkət və fərdi üzvləri özündə birləşdirir.

Azexport Signs Memorandum of Understanding with World Trade Centers Association (WTCA)
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) hosted a meeting with the Indian delegation of the World Trade Centers Association (WTCA). During the meeting, Zaur Gardashov, Head of the Azexport portal, provided a detailed overview of recent projects implemented in Azerbaijan. He noted that long-standing bilateral relations between countries are continuously developing and strengthening. Z. Gardashov also highlighted Azerbaijan’s active involvement in regional initiatives such as TRASEKA and the North-South Transport Corridor, creating favorable conditions for multi-sector cooperation.
Somesh Batra, Vice President of WTCA’s India network, expressed a positive impression of Azerbaijan during his visit. The meeting also covered opportunities for exports from Azerbaijan through WTCA’s India network.
Following the discussions, a Memorandum of Understanding was signed between WTCA and Azexport to strengthen collaboration and expand trade links.
Founded in 1968 in New York, the WTCA is a non-commercial, non-political organization established alongside the World Trade Center to promote international trade through the creation and effective operation of World Trade Centers (WTCs). Currently, WTCA operates in 90 countries, encompassing over 287 licensed WTCs and more than 850,000 corporate and individual members.