“Azexport” və DTH yerli məhsullar barədə məlumatların Belarusun onlayn satış platformasında yerləşdirilməsi imkanlarını müzakirə edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağı (Digital Trade Hub - DTH) platforması Belarusun İdentifikasiya Sistemləri Mərkəzinin nümayəndələri arasında görüş keçirilib. Onlayn formatda təşkil olunmuş görüşdə “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov beynəlxalq elektron ticarət istiqamətində yerli sahibkarlar üçün təqdim edilən xidmətlər barədə ətraflı məlumat verib. DTH-ın rəhbəri İsmət Mehrəliyeva isə platformada qeyri-rezidentlər üçün yaradılmış imkanlar barədə danışıb.
Görüşdə iştirak edən İdentifikasiya Sistemləri Mərkəzinin direktoru Viktor İvanoviç Mərkəzin fəaliyyəti barədə təqdimatla çıxış edərək, Belarus Respublikasında istehsal olunan məhsulların vahid məlumat bankının yaradılması, məhsul pasportu və digər rəqəmsal izləmə və nəzarət sistemlərinə dair Mərkəz tərəfindən təqdim olunan həllər barədə geniş məlumat verib.
Daha sonra Mərkəzin texniki direktoru Gennadi Volnisti çıxış edərək, Mərkəz tərəfindən yaradılan Rəqəmsal Məhsul Vitrini Platforması (RMVP) barədə məlumat verib.
Sonda tərəflər arasında “Azexport” portalındakı yerli məhsullar barədə məlumatların RMVP-də də yerləşdirilməsi istiqamətində pilot layihənin icrası imkanları müzakirə olunub.

"Azexport" and DTH discussed the possibility of placing information about local products on the online sales platform of Belarus
A meeting was held between representatives of the "Azexport" portal and the Digital Trade Hub (DTH) platform, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and the Center for Identification Systems of Belarus. Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport" portal, provided detailed information about the services offered to local entrepreneurs in the field of international e-commerce at the meeting, which was organized online. Ismat Mehraliyeva, the head of DTH, spoke about the opportunities available for non-residents on the platform.
Viktor Ivanovich, the director of the Center for Identification Systems, participated in the meeting and delivered a presentation about the Center's activities. He provided extensive information about the solutions offered by the Center, including the creation of a unified database of products manufactured in the Republic of Belarus, product passports, and other digital tracking and control systems.
Following that, Gennady Volnisti, the technical director of the Center, delivered a speech and provided information about the Digital Product Showcase Platform (RMVP) developed by the Center.
Finally, the parties discussed the possibility of implementing a pilot project to include information about local products on the "Azexport" portal within the RMVP as well.