“Azexport” təcrübəsinin Pakistanda tətbiqi müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Pakistan İslam Respublikasının Pəncab əyalətinin Baş nazirinin süni intellekt və xüsusi təşəbbüslər üzrə müşaviri Ali Darın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Nümayəndə heyətinin tərkibində Pakistanın yüksəkrütbəli dövlət rəsmiləri, aparıcı sahibkarları və Pakistanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Ticarət Evinin rəhbəri iştirak ediblər.
Pakistan nümayəndə heyətinə İİTKM-in operatoru olduğu "Azexport.az" portalının fəaliyyət mexanizmləri, onun qlobal elektron ticarət platformaları ilə inteqrasiyası və yerli sahibkarların məhsullarının beynəlxalq bazarlara çıxarılması istiqamətində yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib.
Pəncab əyalətinin Baş nazirinin müşaviri Ali Dar bildirib ki, Azərbaycan və Pakistan arasında elektron ticarət sahəsində əlaqələrin dərinləşdirilməsi, hər iki ölkənin iqtisadi potensialının rəqəmsal müstəvidə reallaşması üzrə əməkdaşlıqda maraqlıdırlar. Xüsusilə bu sahədə qabaqcıl layihələrdən olan “Azexport” təcrübəsinin Pakistanda tətbiqi istiqamətində addımlar atılacaq.
"Azexport" portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Pakistanın son illərdə rəqəmsal həllər, texnoloji innovasiyalar və insan kapitalının inkişafı sahəsində əldə etdiyi beynəlxalq miqyaslı uğurları yüksək qiymətləndirib. O, Azərbaycanın elektron ticarət infrastrukturunun qurulması və institusional mexanizmlərin formalaşdırılması sahəsindəki təcrübəsini Pakistan tərəfi ilə bölüşməyə hər zaman hazır olduqlarını ifadə edib.
Görüşdə İİTKM-in digər innovativ layihəsi olan "Enterprise Azerbaijan" portalı da nümayəndə heyətinə təqdim edilib. Portalın rəhbəri İsa Qasımov platformanın ölkədə startap ekosisteminin inkişafı, investisiyaların cəlb edilməsi və gənc sahibkarlara dəstək istiqamətindəki fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev mayın 17-də Pakistan İslam Respublikasının Pəncab əyalətinin Baş naziri Məryəm Nəvaz Şərifin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.

A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with a delegation from the Punjab Province of the Islamic Republic of Pakistan, currently visiting our country within the framework of the World Urban Forum (WUF13). The delegation was led by Ali Dar, Advisor to the Chief Minister of Punjab on Artificial Intelligence and Special Initiatives. The delegation included high-ranking Pakistani government officials, leading entrepreneurs, and the Head of the Azerbaijan Trade House operating in Pakistan.
The Pakistani delegation was informed about the operational mechanisms of the "Azexport.az" portal, operated by CAERC, its integration with global e-commerce platforms, and the opportunities created for bringing the products of local entrepreneurs to international markets.
Ali Dar, Advisor to the Chief Minister of Punjab, stated their interest in deepening relations between Azerbaijan and Pakistan in the field of e-commerce and collaborating on the digital realization of both nations' economic potential. He noted that specific steps would be taken to apply the experience of "Azexport," which stands out as an advanced project in this field, within Pakistan.
Aykhan Gadashov, Head of the "Azexport" portal, highly appreciated Pakistan's recent international achievements in the fields of digital solutions, technological innovation, and human capital development. He expressed that they are always ready to share Azerbaijan's experience in building e-commerce infrastructure and establishing institutional mechanisms with the Pakistani side.
During the meeting, CAERC's another innovative project, the "Enterprise Azerbaijan" portal, was also presented to the delegation. Isa Gasimov, Head of the portal, provided details on the platform's activities regarding the development of the startup ecosystem in the country, attracting investment, and supporting young entrepreneurs.
It should be noted that on May 17, President Ilham Aliyev received the delegation led by Maryam Nawaz Sharif, the Chief Minister of the Punjab Province of the Islamic Republic of Pakistan.