“Azexport” portalının dəstəyi ilə Karib hövzəsi ölkələrinə ixrac genişləndirilir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu "Azexport" portalı tərəfindən növbəti sərbəst satış sertifikatları təqdim olunub. Sertifikatlar Azərbaycanda istehsal olunan 200 və 1000 millilitrlik ölçülərdə nar şirəsi məhsulunun Dominikan Respublikasına ixracı üçün nəzərdə tutulub.
Sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun olaraq, “Azexport” portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Bu sertifikatın əldə olunması Azərbaycan məhsullarının Karib hövzəsi kimi yeni və perspektivli bazarlara çıxışını təmin edərək, ölkəmizin ixrac coğrafiyasının genişlənməsində mühüm rol oynayır. Eyni zamanda, Dominikan Respublikası bazarına giriş milli məhsullarımızın qlobal miqyasda rəqabətədavamlılığının və yüksək keyfiyyətinin göstəricisidir.
Ümumilikdə 2018-ci ilin aprel ayından 2026-cı il iyun ayına kimi 773 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatın təqdim edilməsi sahibkarların xarici bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirərək qeyri-neft ixracının artırılmasına və “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqinə dəstək olur.

The Azexport portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has issued another batch of Free Sale Certificates. The certificates are intended for the export of Azerbaijani-produced pomegranate juice in 200 ml and 1,000 ml packaging to the Dominican Republic.
The Free Sale Certificate is issued by the Azexport portal in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported product is in free circulation in the Republic of Azerbaijan, has been certified by the relevant government authorities and institutions, and complies with applicable standards.
Obtaining this certificate facilitates the access of Azerbaijani products to new and promising markets, including the Caribbean region, and plays an important role in expanding the country’s export geography. At the same time, access to the Dominican Republic market demonstrates the competitiveness and high quality of Azerbaijani products in the global marketplace.
Overall, 773 products have been issued Free Sale Certificates between April 2018 and June 2026. The issuance of these certificates expands entrepreneurs’ opportunities to access foreign markets, supports the growth of non-oil exports, and contributes to the promotion of the “Made in Azerbaijan” brand.
Entrepreneurs wishing to obtain a Free Sale Certificate can apply through the Azexport portal: www.azexport.az.