Azexport portalından daha bir yenilik
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Azexport.az portalı Google şirkətinin yeni istifadəyə verdiyi “Google Market Finder” xidmətinə qoşulub. Sistem www.azexport.az portalında yerləşdirilən məhsulların 100 müxtəlif kriteriya üzrə təhlilini apararaq məhsullar üçün ən uyğun satış bazarlarını təklif edir. Təhlil üçün Google platformasında dünyanın 200-dən artıq ölkəsindən toplanılan geniş və ünvanlı bazar məlumatları istifadə edilir. Bu cür məlumatlar əsasında qlobal ixrac planlarını yaratmaq daha asandır.
Qeyd edək ki, “Google Market Finder” “machine learning” prinsipinə əsaslanan sistem əsasında qurulub.
“Google Market Finder” sistemi Azərbaycan məhsulları üçün ən yaxşı bazarları təklif edir və növbəti satışları planlamaq üçün lazım olan bütün məlumatları verir. Həmçinin, “Potensial müştərilər internetdən necə istifadə edirlər?”, “Onların gəlirləri nədir?”, “Hansı satış kanalları daha etibarlıdır?” kimi sualların cavablandırılmasına kömək edir.
Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov bildirir ki, bütün bu məlumatlar əsasında Market Finder Big Data-ya əsaslanaraq lokalizasiya, beynəlxalq ödənişlər və logistika kimi sahələrdə ən uyğun imkanları seçərək təqdim edir. Portal rəhbərinin sözlərinə görə, hər bir müvəffəqiyyətli ixracatçı qlobal marketinq planına ehtiyac duyur: “ Sizin məhsulu xarici bazarlarda təşviq etmək üçün ən yaxşı üsul hansıdır? Müştəriləriniz hansı cihazları istifadə edir və onlara çatmaq üçün ən yaxşı yol nədir? Sistem bu sualları cavablandırdıqdan sonra marketinq qərarlarını məlumat və müştəri anlayışları ilə təmin etməyə kömək edir və ən yaxşı vasitələri təklif edir.”
Qeyd edək ki, “Google Market Finder” xidmətindən faydalanmaq üçün azexport.az portalına yerləşdirilən məhsullar haqqında daha geniş və strukturlaşdırılmış (ingilis dili daxil olmaqla) məlumat təqdim etmək lazımdır.

Another Innovation from the Azexport Portal
The Azexport.az portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has integrated with Google’s newly launched “Google Market Finder” service. The system analyzes products listed on www.azexport.az based on 100 different criteria and recommends the most suitable markets for each product. The analysis uses extensive, targeted market data collected from over 200 countries via Google’s platform, making it easier to develop global export plans.
It should be noted that Google Market Finder is built on a machine learning-based system. The service identifies the best markets for Azerbaijani products and provides all the information needed to plan future sales. It also helps answer questions such as: “How do potential customers use the internet?”, “What are their income levels?”, and “Which sales channels are most reliable?”
According to Azexport’s head, Zaur Gardashov, Market Finder uses Big Data to select and present the most suitable options in areas such as localization, international payments, and logistics. He emphasized that every successful exporter needs a global marketing plan: “What is the best way to promote your product in foreign markets? Which devices do your customers use, and what is the best way to reach them? Once these questions are answered, the system helps guide marketing decisions with data and customer insights and suggests the most effective tools.”
To fully benefit from the Google Market Finder service, products uploaded to azexport.az portal must include comprehensive and structured information, including in English.