“Azexport” portalı TDT ölkələrinin iclasında təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalı Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv və müşahidəçi dövlətlərin “OTS Made”(TDT İstehsal) brendinin yaradılması ilə bağlı təşkil olunmuş iclasında təqdim olunub.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Qubada Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Şimali Kipr Türk Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirliklərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutan görüşdə “Azexport” portalının “Made in Azerbaijan” məhsullarının xarici bazarlarda tanıdılması istiqamətində görülən işlərə dair məlumat verilib.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, portal Azərbaycanda istehsal olunan malların vahid məlumat mərkəzi olmaqla yanaşı, təkmil “big data” bazasıdır. O əlavə edib ki, fəaliyyət müddəti ərzində portala daxil olan sifarişləri təhlil edərək ixrac coğrafiyası və ixrac həcmi barədə önəmli statistika hazırlamaq mümkün olub. Portala daxil olan sifarişlərin həcminə əsasən, yerli və beynəlxalq bazarlarda məhsul üzrə tələbatı öncədən görmək, həmçinin qiymət artımını qabaqcadan proqnozlaşdırmaq imkanı var.
Təqdimatın ardınca iştirakçılar “Azexport” portalının Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlara çıxarılmasında istifadə etdiyi metodologiya və təcrübənin “OTS Made” brendinin yaradılmasında uğurlu nümunə kimi tətbiq oluna biləcəyini vurğulayıblar.

"Azexport" portal was presented at the meeting of OTS countries
The "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, was presented at a meeting organized by the member and observer states of the Organization of Turkic States (TDT) regarding the establishment of the "OTS Made" brand.
The meeting, organized by the Ministry of Agriculture in Guba, included representatives from the ministries of agriculture of Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus. Information was provided on the efforts to promote "Made in Azerbaijan" products through the "Azexport" portal in foreign markets.
Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport" portal, made a presentation at the event. He stated that the portal serves as an advanced "big data" database and a unified information center for goods produced in Azerbaijan. He added that analyzing the orders entered into the portal during its period of operation has enabled the preparation of important statistics on export geography and export volume. Based on the volume of orders, it is possible to foresee the demand for products in local and international markets, as well as predict price increases in advance.
Following the presentation, participants emphasized that the methodology and experience used by the "Azexport" portal in exporting Azerbaijani products to foreign markets could serve as a successful example for the creation of the "OTS Made" brand.