Azexport portalı İndoneziyaya ixrac üçün sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azexport.az” portalı “Made in Azerbaijan” məhsullarına növbəti sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib. Sertifikatlar İndoneziya Respublikasına Azərbaycan istehsalı olan on adda meyvə şirəsi və spirtsiz içkilərin ixracı üçün verilib.
Ümumilikdə 2018 - ci ilin aprel ayından 2023 - cü ilin noyabr ayına kimi 684 adda məhsula Sərbəst Satış Sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatlar bundan əvvəl ixracında çətinlik yaşanan Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İraq, İndoneziya, Vyetnam, Filippin, Dominikan və digər Cənub – Şərqi Asiya, Cənubi Amerika, Afrika, Qərbi Avropa, Okeaniya və Ərəb ölkələrinə Azərbaycanda istehsal olunan qida, dərman və orqanizmlə birbaşa təmasda olan məhsullarının çıxışı asanlaşdırıb.
Qeyd edək ki, Sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun olaraq təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir. Sərbəst satış sertifikatı əldə etmək istəyən sahibkarlar www.azexport.az platformasına onlayn olaraq müraciət edə bilərlər.

The "Azexport.az" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has issued additional free sale certificates for "Made in Azerbaijan" products. Specifically, these certificates were issued for the Republic of Indonesia, covering ten types of fruit juices and non-alcoholic beverages manufactured in Azerbaijan.
From April 2018 to November 2023, a total of 684 Free Sale Certificates have been issued. These certificates, granted to various products including food, have facilitated exports to countries such as Qatar, Saudi Arabia, Jordan, the United Arab Emirates, Iraq, Indonesia, Vietnam, the Philippines, the Dominican Republic, as well as other countries in South-East Asia, South America, Africa, Western Europe, Oceania, and the Arab region. This has eased the export process for products that had encountered challenges in reaching these markets, including drugs and items in direct contact with the body.
It's important to note that the free sale certificates are issued in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. These certificates affirm that the exported goods are freely circulating in the Republic of Azerbaijan, certified by the relevant state bodies and institutions, and meet required standards. Entrepreneurs seeking a free sale certificate can submit their applications online through the www.azexport.az platform.