"Azexport" portalı Bolqarıstana ixrac üçün sərbəst satış sertifikatları təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu "Azexport" portalı tərəfindən növbəti sərbəst satış sertifikatları təqdim olunub. Sertifikatlar Azərbaycanda istehsal olunan səkkiz adda 50, 350, 700 və 1000 milliqramlıq ölçülərdə spirtli içkilərin Bolqarıstan Respublikasına ixracı üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun Azexport portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Ümumilikdə 2018-ci ilin aprel ayından 2023-cü il iyul ayına kimi 714 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatın verilməsi Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan məhsullarının əvvəllər ixracında çətinlik yaranan 100-dən artıq Amerika Qitəsi, Asiya, Okeaniya, Avropa və Körfəz ölkələrinə məhsulların ixracını asanlaşdırıb.

"Azexport" portal presented free sale certificates for export to Bulgaria
The next free sale certificates were presented by the "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. The certificates are intended for the export of eight brands of alcoholic beverages produced in Azerbaijan in sizes of 50, 350, 700, and 1000 milliliters to the Republic of Bulgaria.
It should be noted that the free sale certificate is presented by the Azexport portal in accordance with the relevant decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, certified by the relevant state bodies and institutions, and meet the standards.
In total, from April 2018 to July 2023, 714 products have been presented with a certificate of free sale. Issuing the certificate has facilitated the export of products to more than 100 countries in the Americas, Asia, Oceania, Europe, and the Gulf, where it was previously difficult to export products produced in the Republic of Azerbaijan.