Azexport portalı Alibabanın uğur hekayətinə çevrildi
Dünyanın ən məşhur elektron satış portalı Alibaba, Azexport portalının fəaliyyətini uğur hekayəti kimi qəbul edərək, bu haqda öz rəsmi səhifəsində məqalə paylaşıb. Azərbaycandan ilk olaraq, Azexport portalının fəaliyyəti əməkdaşlıq nümunəsi kimi təqdim edilib. Qeyd olunub ki, Azexport portalı məhz Alibaba vasitəsi ilə Azərbaycan məhsullarını bütün dünyaya nümayiş etdirmək şansı əldə edib. Hazırda Alibaba.com saytında “Made in Azerbaijan” brendi ilə tanınan 300-dən artıq məhsul nümayiş olunur. Bu barədə məlumat verən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin PR meneceri Zənurə Talıbova bildirib ki, Alibabanın uğur hekayəti olması Azexportun 1 yaşının tamam olmasında gözəl bir hədiyyə oldu. Z.Talıbovanın sözlərinə görə bu ilin ilk 8 ayı ərzində Alibaba.com portalında Azexport tərəfindən təqdim olunan Azərbaycan mallarına dünyanın müxtəlif ölkələrindən 150 mindən çox müştəri tərəfindən baxış olub.
Qeyd edək ki Azexport portalı bir il öncə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı əsasında Azərbaycan mənşəli malların “Made in Azerbaijan” (Azərbaycan məhsulu) brendi kimi xarici bazarlarda təmsil olunmasını təmin etmək üçün yaradılıb. 2016-cı ilin ən önəmli yeniliklərindən hesab olunan Azexport portalı etibarlı ödəniş sistemləri və nəqliyyat-logistika şirkətləri ilə əməkdaşlıq edərək istifadəçilərin tam məmnunluğunu təmin edir. Həmçinin məhsulların daha geniş kütləyə çatdırılması məqsədi ilə portal Alibaba ilə yanaşı həm də All.biz, TradeKey, Amazon, Agroserver kimi dünyanın populyar elektron satış şəbəkələrinə inteqrasiya olunub. Azexport Alibaba.com portalının qızıl üzvüdür.

Azexport Portal Recognized as an Alibaba Success Story
The world’s leading e-commerce platform, Alibaba Group, has recognized the activities of the Azexport portal as a success story and published an article about it on its official website. For the first time from Azerbaijan, Azexport’s operations have been presented as a model of successful cooperation.
It was noted that through Alibaba, Azexport has gained the opportunity to showcase Azerbaijani products to a global audience. Currently, more than 300 products branded under “Made in Azerbaijan” are displayed on Alibaba.com.
Providing information on this matter, the PR Manager of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Zanura Talibova, stated that being recognized as an Alibaba success story was a wonderful gift for Azexport on the occasion of its first anniversary. According to her, during the first eight months of this year, Azerbaijani products presented by Azexport on Alibaba.com received more than 150,000 views from customers in various countries around the world.
It should be noted that the Azexport portal was established one year ago under an order of Ilham Aliyev to ensure the promotion of Azerbaijani-origin products in foreign markets under the “Made in Azerbaijan” brand. Considered one of the most significant innovations of 2016, Azexport ensures full user satisfaction by cooperating with reliable payment systems and transport-logistics companies.
In addition to Alibaba, the portal has been integrated with other popular global e-commerce platforms such as All.biz, TradeKey, Amazon, and Agroserver to ensure wider market access for its products. Azexport is also a Gold Supplier member of Alibaba.com.