“Azexport.az” portalı və Özbəkistanın İxracın Təşviqi Agentliyi arasında onlayn görüş baş tutub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin innovativ layihəsi olan ”Azexport.az” internet portalı və Özbəkistan Respublikasının İnvestisiyalar və Xarici Ticarət Nazirliyi yanında İxracın Təşviqi Agentliyi arasında görüş baş tutub.
Özbəkistan Respublikasının Azərbaycanda yerləşən səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutan görüşdə “Tradeuz.com” portalının imkanları və Agentliyin fəaliyyəti barədə məlumatlar təqdim olunub.
Daha sonra “Azexport.az” portalının inteqrasiya olduğu beynəlxalq ticarət platformaları və bu platformalardan daxil olan sifarişlər barədə məlumatlar verilib. Görüşdə, həmçinin, sərbəst satış sertifikatının tətbiqi nəticəsində “Azexport.az” portalının əldə etdiyi uğurlar haqqında da danışılıb.
Sonda sərbəst satış sertifikatının tətbiqi sahəsində “Azexport.az” portalının əldə etdiyi təcrübənin Özbəkistanda tətbiqi və iki ölkə arasında rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dair əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

A meeting was held between the Azexport.az Internet portal, an innovative project of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and the Export Promotion Agency under the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan.
The meeting, supported by the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Azerbaijan, provided information on the capabilities of the Tradeuz.com portal and the Agency's activities.
Then, information was provided on international trade platforms on which the Azexport.az portal is integrated and orders received via these platforms. The success of the Azexport.az portal as a result of the application of the certificate of free sale was also discussed at the meeting.
At the end, an agreement was reached on the application of the experience gained by the portal "Azexport.az" in the application of the certificate of free sale in Uzbekistan and the expansion of cooperation between the two countries on the development of the digital economy.