“Azexport.az” portalı və “Azərpoçt” MMC əməkdaşlığı genişləndirir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport.az” portalı və Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərpoçt” MMC-nin nümayəndələri arasında onlayn görüş keçirilib. Görüşdə “Azərpoçt” MMC-nin Biznes İnkişafı, Marketinq departamentinin direktoru Anar Məcidov təmsil etdiyi qurumun xidmətləri barədə ətraflı məlumatlar təqdim edib. Qeyd olunub ki, hazırda ölkə ərazisində “Azərpoçt”un 1500-dək poçt şöbəsi mövcuddur. Qurum tərəfindən poçt xidmətləri ilə yanaşı maliyyə xidmətlərinin də göstərildiyi vurğulanıb.
“Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov “Azərpoçt” MMC tərəfindən təqdim olunan xidmətlərin ölkədə elektron ticarət sahəsinin diversifikasiyasında əhəmiyyətli rol oynadığını bildirib. Bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların qeyd olunan xidmətlərin üstünlükləri barədə məlumatlandırılması məqsədilə birgə tədbirlərin təşkil olunması təklif olunub. Daha sonra Azərbaycanda elektron ticarət platformalarına xidmət göstərəcək vahid logistika mərkəzinin qurulması istiqamətində atılan addımlar barədə müzakirələr aparılıb.
Onlayn müzakirə zamanı “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin rəhbəri Nicat Hacızadə təqdim olunan xidmətlər barədə məlumatlar təqdim edib. Elektron ticarətin inkişafı məqsədilə qurumlar arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri Məsumə Talıbova isə Onlayn Vahid İxrac ərizəsi xidməti barədə məlumatlar təqdim edib. O, qeyd olunan xidmətdən istifadə etməklə elektron ticarət əməliyyatlarının daha da sürətləndirilməsi imkanın mövcud olduğunu vurğulayıb.

Azexport.az Portal and Azerpost LLC Are Expanding Cooperation
Representatives of the Azexport.az portal, which is operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Azerpost LLC, functioning under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, held an online meeting. Head of the Business Development and Marketing Department of Azerpost LLC Anar Majidov provided detailed information on the services of the organization he represented. He noted that currently, Azerpost has up to 1,500 post offices in the country. He also mentioned that along with postal services, the organization also provides financial services.
Head of the Azexport.az portal Aykhan Gadashov said that the services provided by Azerpost LLC played an important role in diversifying the e-commerce sector in the country. It was proposed to organize joint events to inform entrepreneurs working in this area about the benefits of the mentioned services. Then, they discussed the steps taken to establish a single logistics center in Azerbaijan that will serve e-commerce platforms.
During the online discussions, the Head of the Export Support Center Nijat Hajizadeh provided information on the services of the Center. He emphasized the importance of the expansion of the cooperation for developing e-commerce.
Head of the Digital Trade Hub Masuma Talibova informed the participants about the Single Online Application. She also told about an opportunity to further accelerate e-commerce operations by using this service.