Azexport.az “Made in Azerbaijan” məhsullarını “Amazon” və “eBay”- də satışa çıxarıb
Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan “Made in Azerbaijan” brendi məhsulları Azexport.az internet portalı vasitəsilə “Amazon” və “eBay” platformalarında beynəlxalq alıcılara təqdim olunub. İlkin mərhələdə yerli istehsal olan rəsm, musiqi, ədəbiyyat və sənətkarlıq işləri kimi mədəniyyət sənayesi məhsulları, həmçinin, qeyri-qida və qida kateqoriyasından seçilən məhsullar portallara inteqrasiya olunub.
Azexport.az artıq “Made in Azerbaijan” brendi məhsullarını “Amazon” və “eBay” platformalarında vahid ad altında beynəlxalq alıcılara təqdim edəcək. Bu platformalarda satış proseslərinə ciddi nəzarətin və yüksək keyfiyyət tələblərinin mövcud olması ilə əlaqəlidir. Bundan əvvəl isə Azexport.az bu platformalarda hər bir istehsalçı üçün fərdi satıcı hesabının yaradılması xidmətini təqdim edirdi.
Satışların əsasən İsrail, Yaponiya, Çin, Tayvan, Koreya, Honkonq, Sinqapur, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya, MDB və Avropa ölkələrinə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Layihə çərçivəsində dövlət təşkilatlarının dəstəyi ilə kiçik və orta biznes subyektləri tərəfindən ərsəyə gətirilən məhsulların da bu portallara inteqrasiyası nəzərdə tutulub. Əməkdaşlıqda maraqlı olan sahibkarlar portala müraciət edə bilərlər: https://azexport.az/
Əlavə edək ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən yaradılan Azexport.az portalı dünyanın 15-dək beynəlxalq elektron ticarət platformasına inteqrasiya olunub. 2016-cı ildən başlayan fəaliyyət müddəti ərzində Azexport.az internet portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2 milyard 720 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

Azexport.az Sells “Made in Azerbaijan” Products on Amazon and eBay
Azeport.az has presented products marked “Made in Azerbaijan”, produced in Azerbaijan, to international buyers on Amazon and eBay platforms. At the initial stage, such locally produced cultural industry products as painting, music, literature and handicrafts, as well as selected non-food and food products were integrated into the portals.
Azexport.az will place products of “Made in Azerbaijan” brand on Amazon and eBay platforms under a single name. These platforms have strict supervision over sales processes and high quality requirements. Previously, Azexport.az provided the service of creating an individual seller account for each manufacturer on these platforms.
It is planned to sell products mainly to Israel, Japan, China, Korea, Hong Kong. Singapore, the United States of America, Great Britain, as well as CIS and European countries.
The project also envisages the integration of products created by small and medium-sized enterprises with the support of government agencies into these portals. Entrepreneurs interested in cooperation can apply to the portal via https://azexport.az/.
It should be mentioned that, created upon the order of the President of the Republic of Azerbaijan by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Azexport.az portal is integrated to up to 15 international e-commerce platforms. During period of its activity, which has started since 2016, the cost of export orders submitted to Azexport.az from 145 countries amounted to 2 billion 720 million US dollars.