Azərbaycanın monitorinq və qiymətləndirmə institutu Tokioda Dünya Bankının tədbirində təqdim olunub
Yaponiyanın Tokio şəhərində Dünya Bankının təşkilatçılığı ilə Asiya İnkişaf Bankı İnstitutunun (ADBI) ofisində “Dünya İnkişaf Hesabatı 2026: inkişaf üçün süni intellekt” mövzusunda regional konsultasiya keçirilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov tədbirdə çıxış edərək süni intellektin dövlət idarəçiliyinə inteqrasiyası, rəqəmsal hökumət həllərinin genişləndirilməsi, institusional və normativ çərçivənin formalaşdırılması, eləcə də insan kapitalının inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
O bildirib ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində müvafiq dövlət qurumları ilə koordinasiyalı şəkildə süni intellekt alətləri dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsi prosesinə inteqrasiya olunur. Real vaxt rejimli rəqəmsal portallar və vahid məlumat bazası əsasında süni intellekt böyük həcmli məlumatların təmizlənməsini, məntiqi filtrlərin tətbiqini, sənədlərin yoxlanılmasını və nəticələrin “OECD DAC” meyarları üzrə qiymətləndirilməsini əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirir.
Ayaz Museyibov qeyd edib ki, 100-dən çox dövlət qurumundan daxil olan on milyonlarla məlumat vahidinin emalı şəraitində süni intellekt məlumatların uzlaşdırılması, ziddiyyətlərin aşkarlanması, icra prosesində yaranan problemlərin təhlili və əvvəlki illərin təcrübəsinə əsaslanan analitik tövsiyələrin formalaşdırılması baxımından həlledici rol oynaya bilər. Eyni zamanda, süni intellekt dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər arasında əlaqələndirməni gücləndirmək, siyasət parçalanmasının qarşısını almaq və resurslardan daha səmərəli istifadəyə şərait yaratmaq baxımından mühüm potensiala malikdir.
Müzakirələrdə Asiya İnkişaf Bankı, Dünya Bankı, ADBI və digər beynəlxalq maliyyə institutlarının nümayəndələri, eləcə də yüksək səviyyəli siyasətçilər, dövlət rəsmiləri, tədqiqatçılar və akademik dairələrin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbir Asiya və Şərqi Asiya regionlarında süni intellektin məşğulluq, innovasiya, əmək bazarı və ictimai xidmətlərin göstərilməsinə təsiri üzrə siyasət dialoqu üçün mühüm platforma rolunu oynayıb.

Azerbaijan’s monitoring and evaluation institute was presented at the World Bank event in Tokyo
A regional consultation titled “World Development Report 2026: Artificial Intelligence for Development” was held in Tokyo, Japan, at the office of the Asian Development Bank Institute (ADBI), organized by the World Bank.
During the event, Ayaz Museyibov, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered a speech highlighting efforts to integrate artificial intelligence into public administration, expand digital government solutions, establish institutional and regulatory frameworks, and develop human capital.
He noted that, in close coordination with relevant state institutions, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is integrating artificial intelligence tools into the monitoring and evaluation processes of government programs. Based on real-time digital portals and a unified data platform, AI significantly accelerates the cleaning of large-scale datasets, application of logical filters, document verification, and evaluation of results in line with OECD DAC criteria.
Ayaz Museyibov emphasized that, in an environment where tens of millions of data points are received from more than 100 government institutions, artificial intelligence can play a decisive role in data harmonization, identification of inconsistencies, analysis of implementation challenges, and formulation of analytical recommendations based on previous years’ experience. At the same time, AI has substantial potential to strengthen coordination among activities implemented within government programs, prevent policy fragmentation, and enable more efficient use of resources.
The discussions brought together representatives of the Asian Development Bank, the World Bank, ADBI, and other international financial institutions, as well as high-level policymakers, government officials, researchers, and members of the academic community. The event served as an important platform for policy dialogue on the impact of artificial intelligence on employment, innovation, labor markets, and public service delivery in Asia and East Asia.