Azərbaycanın məşğulluq siyasəti və aparılan islahatları Vyanada təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov Avstriyanın paytaxtı Vyanada Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) dəvəti ilə Birləşmiş Vyana İnstitutu (JVI) tərəfindən təşkil olunan təlim proqramında iştirak edib.
Proqram çərçivəsində BVF nümayəndələri tərəfindən məşğulluğun artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, əmək bazarı institutlarının gücləndirilməsi, qeyri-rəsmi məşğulluğun azaldılması istiqamətində vergi siyasəti, gəlir idarəetməsi və sosial sığorta proqramlarının rolu kimi mühüm məsələlər barədə təqdimatlar edilib. Bununla yanaşı, təlimdə Mərkəzi, Şərqi və Cənub-Şərqi Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarında əmək bazarının qarşılaşdığı çağırışlar, o cümlədən demoqrafik dəyişikliklər, əmək məhsuldarlığının səviyyəsi, əmək bazarında iştirakçılıq kimi məsələlər diqqət mərkəzində olub.
Dünya ölkələrinin nümayəndələri və Azərbaycanın müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Ayaz Müseyibov ölkəmizin məşğulluq siyasəti sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər, həyata keçirilən islahatlar və tətbiq olunan innovativ yeniliklər barədə təqdimatla çıxış edib. Həmçinin, Azərbaycanın məşğulluq siyasətinin beynəlxalq səviyyədə, o cümlədən İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) tərəfindən qlobal innovativ keys kimi tanınması, bu sahədə aparılan islahatların yüksək qiymətləndirilməsi və beynəlxalq mükafata layiq görülməsi, Azərbaycanda “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində həyata keçirilən “Milli Proqram” Ayaz Müseyibov tərəfindən xüsusi vurğulanıb. Tədbirdə iştirak edən digər ölkələrin nümayəndələri Azərbaycanın məşğulluq siyasəti sahəsində əldə etdiyi uğurlar və icra etdiyi genişmiqyaslı proqramlara böyük maraq göstəriblər.

Azerbaijan's employment policy and reforms presented in Vienna
Ayaz Museyibov, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, participated in a training program organized by the Joint Vienna Institute (JVI) in Vienna, Austria, at the invitation of the International Monetary Fund (IMF).
During the program, IMF representatives presented on important issues such as measures to increase employment, strengthening labor market institutions, tax policies aimed at reducing informal employment, the role of income management and social insurance programs. Additionally, the training focused on the challenges facing labor markets in Central, Eastern, and Southeastern Europe, the Caucasus, and Central Asia, including demographic changes, labor productivity levels, and labor market participation.
At the event, which was attended by representatives from various countries and Azerbaijani state institutions, Ayaz Müseyibov delivered a presentation on Azerbaijan's achievements in employment policy, ongoing reforms, and innovative initiatives. He also emphasized that Azerbaijan's employment policy has been recognized as a global innovative case by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), with the reforms in this area receiving high praise and being awarded international recognition. He highlighted the "National Program" carried out within the framework of the "4S Academy" in Azerbaijan. Representatives from other countries expressed great interest in Azerbaijan's successes in employment policy and the large-scale programs it has implemented.