Azərbaycan və Pakistanın beyin mərkəzləri əməkdaşlıq edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı ilə Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Bilal Haye arasında görüş keçirilib.
V. Qasımlı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə aparılan iqtisadi islahatlar, Azərbaycanda strateji idarəetmənin tətbiqi və İİTKM tərəfindən icra olunan monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyəti, eləcə də Mərkəzin layihələri olan Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, Azranking.az və “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi barədə səfirə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, aparılan bu islahatlar nəticəsində Azərbaycan Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında yüksək nəticə göstərən islahatçı ölkə mövqeyini qoruyub saxlaya bilir.
Pakistan səfiri Bilal Haye isə iki qardaş ölkə arasında strateji əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyi, hər iki ölkə arasında əlaqələrin səviyyəsindən məmnunluğunu qeyd edib və iqtisadi əlaqələrin, xüsusilə ticarət əlaqələrin genişlənməsinin vacibliyini və əhəmiyyətini vurğulayıb. Hər iki ölkə arasında ticarət və investisiya sahəsindən əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin ölkələrin iqtisadi inkişafına öz müsbət töhfəsini verəcəyini qeyd edib. Həmçinin bu istiqamətdə birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi üçün İİTKM və Pakistanın müvafiq beyin mərkəzləri arasında əlaqələrin qurulması məsələləri müzakirə olunub.
Qonağa “Doing Business 2020” islahatları və Mərkəzin 5 illik yubileyinə dair aid icmallar təqdim olunub.

The Think Tanks of Azerbaijan and Pakistan Will Cooperate
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli and Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to our country Bilal Haye held a meeting.
V.Gasimli provided broad information on economic reforms implemented in the country under the leadership of President Ilham Aliyev, application of strategic management in Azerbaijan, and monitoring and evaluation activities carried out by the CAERC, as well as such projects of the Center as Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Digital Trade Hub, Azranking.az, and One-Stop-Shop Export Support Center. He mentioned that as a result of implemented reforms, Azerbaijan maintains its highest position as one of the most reformist countries in the Doing Business report.
Ambassador of Pakistan Bilal Haye expressed satisfaction with the growing strategic cooperation between the two fraternal countries and stressed the importance of expanding economic ties, especially in the sphere of trade. He noted that further expansion of trade and investment cooperation between the two countries will make a positive contribution to their economic development. They also discussed the establishment of relations between the CAERC and the relevant think tanks of Pakistan to conduct joint research in this area.