Azərbaycan Dünya Bankının hesablamalarına əsasən hökumətin rəqəmsallaşması səviyyəsinə görə dünya ölkələri arasında yüksək mövqedədir
Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri
Məsumə Talıbovanın şərhi
Azərbaycan Dünya Bankı tərəfindən hazırlanan “GovTech yetkinliyi indeksi”nin (GovTech Maturity İndex- GTMI) cari il üzrə hesabatında yüksək nəticələr əldə edib. Belə ki, 198 ölkəni qiymətləndirən indeksdə Azərbaycan rəqəmsallaşma səviyyəsinə görə ikinci pilləyə layiq görülərək yalnız 30% ölkələrin daxil ola bildiyi “hökumətin rəqəmsallaşmasına yüksək səviyyədə diqqət ayıran” adlandırılan və 59 ölkədən ibarət qrupda yer alıb. Bu qrupa Çin, Rusiya, Belarusiya, İrlandiya, Çexiya və s ölkələr də daxil ediliblər.
“GovTech Yetkinlik İndeksi” rəqəmsallaşmada yeni termin olan GovTech (hökumətin rəqəmsallaşması) sahəsinin əsas aspektlərini ölçərək vətəndaşlara şəffaf, rahat və sürətli xidmətlər təqdim edə bilməsi üçün hökumətin rəqəmsallaşma səviyyəsini və modernizasiyasını qiymətləndirir. Bu sahədə prioritet istiqamətlər hökumət sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, vətəndaşlara təqdim olunan xidmətlər paketinin genişləndirilməsi, vətəndaş iştirakının təmin olunması və bu sahədə dövlət strategiyalarının hazırlanması, dünya üzrə yaxşı nümunələrin tədbiqinin həyata keçirilməsidir.
Hökumət rəsmiləri (siyasətçilər və texniki mütəxəssislər), Dünya Bankının ekspert qrupları və GovTech həllərinin dizaynı və tətbiqi ilə məşğul olan özəl sektor nümayəndələri arasında keçirilən sorğular vasitəsilə qiymətləndirilən GTMI hesabatı ölkənin həm cari vəziyyətini qiymətləndirməyə, həm gələcəyə dair potensialını ölçməyə, həm də bu sahənin təkmilləşdirilməsini həyata keçirmək üçün lazımı addımların müəyyənləşdirilməsi və məsləhətlərin əldə olunmasına yardım edir.
Cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin tapşırığı ilə Azərbaycanda bir çox dövlət xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması (dövlət və özəl qurumlar tərəfindən 1000-dən artıq e-xidmətlər), “Bir Pəncərə” konsepsiyasının tədbiqi- xüsusən Dövlət Xidmətləri Portalının yaradılması ilə 450-dən çox dövlət xidmətinin bir yerdə cəmləşdirilməsi, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Portalı vasitəsilə dövlət xidmətlərinin xaricdə yaşayan qeyri-rezidentlər üçün əlçatan olması, Monitorinq.az portalı vasitəsilə dövlət proqramlarının qiymətləndirilməsinin rəqəmsallaşdırılması kimi islahatlar indeksin qiymətləndirmə meyarları arasında ən önəmli məsələləri əhatə etməklə ölkəmizin mövqeyinin yüksəldilməsinə də xidmət edib.
Bundan başqa, bu sahə üzrə islahatlar dayanıqlı formada davam etdirilir. Belə ki, cənab Prezident tərəfindən 27 aprel 2021-ci ildə imzalanmış “Rəqəmsal transformasiya sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında” Fərman da iqtisadiyyatın və cəmiyyətin rəqəmsal transformasiyası istiqamətində ciddi tapşırıqları özündə ehtiva edir.

According to the World Bank, Azerbaijan ranks high among the world countries in terms of the level of digitalization of government
Comments by Masuma Talibova,
Head of the Digital Trade Hub of Azerbaijan
Azerbaijan has achieved high results in the GovTech Maturity Index (GTMI) report prepared by the World Bank for the current year. Thus, index, which assesses 198 countries, ranks Azerbaijan second in terms of the level of GovTech, including it into the so-called "high significant focus on GovTech " group of 59 countries, which includes only 30%. Such countries as China, Russia, Belarus, Ireland, Czech Republic, and others are in this group.
GovTech Maturity Index evaluates the main aspects of GovTech – a new term for government digitalization, assesses the level of digitalization and modernization of government in order to provide transparent, convenient, and fast services to citizens. The improvement of government systems, expanding the package of services provided to citizens, ensuring citizen participation and the development of state strategies in this area and the application of good examples of world countries are priority directions.
Being evaluated through surveys of government officials (politicians and technicians), World Bank expert groups and private sector representatives involved in the design and implementation of GovTech solutions, GTMI report helps to assess the country's current situation, measure its potential for the future, and identify the steps and advice needed to improve the sector.
By the Decree of President Ilham Aliyev, such reforms as digitization of many public services in Azerbaijan (more than 1,000 e-services by public and private organizations), the application of the One-Stop-Shop concept – especially the establishment of the Public Services Portal and gathering more than 450 public services in one place, availability of public services for non-residents living abroad through the Digital Trade Hub Portal, and digitization of evaluation of state programs through the Monitoring.az portal serve to the improvement of Azerbaijan’s position by covering the most important issues among index evaluation criteria.
Besides, the reforms in this sphere continue in a sustainable manner. Thus, the Decree "On Improving Governance in the Field of Digital Transformation" signed by Mr. President on April 27, 2021, also contains serious instructions on digital transformation of the economy and society.