8 noyabr - Azərbaycanda Zəfər Günüdür!
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu genişmiqyaslı təxribat törətməsinə cavab olaraq Azərbaycan Ordusu sonradan "Dəmir yumruq" adlandırılan əks-hücum əməliyyatına başladı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi təxminən otuzillik işğala son qoyulması və ərazi bütövlüyümüzün bərpası ilə nəticələndi.
Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında" Sərəncama əsasən hər il 8 Noyabr tarixi Azərbaycanda Zəfər Günü kimi qeyd edilir.

November 8th is Victory Day in Azerbaijan!
On September 27, 2020, in response to the large-scale provocation by the Armenian armed forces along the front line, the Azerbaijani Army launched a counteroffensive operation later called "Iron Fist". The 44-day Patriotic War resulted in the end of nearly thirty years of occupation and the restoration of our territorial integrity.
Based on the Decree signed by President Ilham Aliyev on December 3, 2020, "On the establishment of Victory Day in the Republic of Azerbaijan," November 8th is celebrated annually as Victory Day in Azerbaijan.