5-ci Antalya Diplomatiya Forumu: Gələcəyi planlaşdırarkən qeyri-müəyyənliklərin öhdəsindən gəlmək
Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Türkiyədə beşinci Antalya Diplomatiya Forumu (ADF2026) keçirilir. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın himayəsində, Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyinin ev sahibliyi ilə reallaşan tədbir bu il “Gələcəyi planlaşdırarkən qeyri-müəyyənliklərin öhdəsindən gəlmək” mövzusuna həsr olunub.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri İlyas Hüseynov bildirib ki, forumun mövzusu daha yaxşı bir gələcək qurmaq üçün problemlərin qabaqcadan görülməsinin və effektiv həll edilməsinin vacibliyini vurğulayır. Mövcud qlobal mühit geosiyasi gərginliklər, dəyişən güc balansı, çoxalan ticarət maneələri və çoxtərəfliliyə qarşı təzyiq fonunda artan qeyri-müəyyənliklə xarakterizə olunur. Bu baxımdan, ADF2026-da müzakirəyə çıxarılan mövzular riskləri və imkanları müəyyən etməyi, strategiyalar hazırlamağı və toplanmış bilikləri konkret hərəkətlərə çevirməklə iqtisadi inkişafın vacibliyini vurğulayır.
İlyas Hüseynov qeyd edib ki, həll olunmamış münaqişələrin davam etməsi, dərinləşən qütbləşmə və geniş yayılmış strateji rəqabət bir çox vacib məsələlərin dünya miqyasında insanlara təsir etdiyini göstərir. Buna görə də beynəlxalq əməkdaşlığın, dialoqun və həmrəyliyin gücləndirilməsi üçün bu çətinliklərin öhdəsindən gəlmək və daha inklüziv, ədalətli və effektiv beynəlxalq sistemə doğru irəliləmək çox vacibdir.
ADF2026-ya 150-dən çox ölkədən 22 dövlət və hökumət başçısı, 14 dövlət və hökumət başçısının müavini, 39-u xarici işlər naziri olmaqla 50-dən artıq nazir, eləcə də 75-i beynəlxalq təşkilatların nümayəndəsi olmaqla ümumilikdə 500-dən çox yüksək səviyyəli şəxs iştirak edir. Forum bir daha dialoqun təşviqi, etimadı bərpa etmək və daha güclü əməkdaşlığın qurulması üçün mühüm platforma rolunu oynadığını praktiki formada göstərir. Eyni zamanda gələcək nəsillər üçün daha dinc, sabit və dayanıqlı bir dünya qurmaq üçün yol xəritəsinin formalaşdırılmasına töhfə verir. Önəmli məqam bundan ibarətdir ki, ADF2026-da sessiyalarda qlobal sistemdə dərinləşən qeyri-müəyyənliklər, transformasiya prosesləri və regional inkişaf meyilləri geniş spektrdə müzakirə olunur. Bununla yanaşı, siyasi, ekoloji, iqtisadi və texnoloji istiqamətlərdə formalaşan əsas gündəm mövzularının forum müzakirələrinin mərkəzində olur.
Üç gün davam edən forumda qlobal qeyri-müəyyənliklər və regional proseslər müxtəlif panel iclaslar, interaktiv sessiyalar və ikitərəfli görüşlərlə ətraflı müzakirə olunacaq. Builki tədbirdə Cənubi Qafqazdakı son vəziyyət də müzakirə olunacaq mövzular arasında yer alır. TDAM rəhbəri əlavə edib ki, Cənubi Qafqaz artıq münaqişə məkanı deyil, sülh və əməkdaşlıq mərhələsinə daxil olub. Azərbaycan artıq regional və qlobal miqyasda sülhün, sabitliyin, təhlükəsizliyin və iqtisadi inkişafın davamlı olmasında maraqlıdır. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün bütün platformalarda uğurla iştirak edir.

The fifth Antalya Diplomacy Forum (ADF2026) is being held in Türkiye with the participation of President Ilham Aliyev. Realized under the auspices of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and hosted by the Ministry of Foreign Affairs of Türkiye, this year's event is dedicated to the theme "Overcoming Uncertainties while Planning the Future."
Ilyas Huseynov, Head of the Turkic World Research Center (TWRC) of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), stated that the forum's theme emphasizes the importance of anticipating challenges and implementing effective solutions to build a better future. The current global environment is characterized by increasing uncertainty amidst geopolitical tensions, shifting power balances, multiplying trade barriers, and pressure on multilateralism. In this regard, the topics discussed at ADF2026 highlight the necessity of economic development by identifying risks and opportunities, developing strategies, and translating collective knowledge into concrete actions.
Ilyas Huseynov noted that the persistence of unresolved conflicts, deepening polarization, and widespread strategic competition demonstrate that many vital issues are affecting people worldwide. Therefore, to strengthen international cooperation, dialogue, and solidarity, it is crucial to overcome these challenges and move toward a more inclusive, fair, and effective international system.
ADF2026 is attended by more than 500 high-level officials from over 150 countries, including 22 heads of state and government, 14 deputy heads of state and government, more than 50 ministers - 39 of whom are foreign ministers - and 75 representatives of international organizations. The forum practically demonstrates its role as a vital platform for promoting dialogue, restoring trust, and building stronger cooperation. At the same time, it contributes to forming a roadmap for a more peaceful, stable, and resilient world for future generations. A key point is that the sessions at ADF2026 involve broad discussions on deepening uncertainties in the global system, transformation processes, and regional development trends. Furthermore, major agenda items shaping political, environmental, economic, and technological spheres remain at the center of the forum’s deliberations.
During the three-day forum, global uncertainties and regional processes will be discussed in detail through various panel meetings, interactive sessions, and bilateral meetings. The latest situation in the South Caucasus is also among the topics to be discussed at this year's event. The Head of TWRC added that the South Caucasus is no longer a place of conflict but has entered a stage of peace and cooperation. Azerbaijan is interested in the sustainability of peace, stability, security, and economic development on both regional and global scales and participates successfully in all platforms to achieve these goals.