İİTKM-də yerli icra hakimiyyəti orqanları üçün "e-monitorinq" portalı üzrə təlimlər davam edir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) "Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026–2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı" çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasına dair hesabatların "e-monitorinq" portalı vasitəsilə təqdim olunması ilə bağlı yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri üçün təşkil olunan təlimlər davam edir.
Təlimlərin ikinci günündə Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti, eləcə də Siyəzən, Şabran, Xızı, Xaçmaz, Xəzər, Qusar, Balakən, Qax, Qəbələ, Oğuz, Zaqatala, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı və Göyçay rayon icra hakimiyyətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova bildirib ki, Mərkəz hazırda 30-a yaxın strategiya, dövlət proqramı və fəaliyyət planı üzrə monitorinq və qiymətləndirmə həyata keçirir. Onun sözlərinə görə, bu proses tam rəqəmsal mühitdə təşkil olunub və "e-monitorinq" portalı vasitəsilə icra olunur. T. Salıfova qeyd edib ki, keçirilən təlimlərin əsas məqsədi Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının monitorinqi, elektron hesabatların hazırlanması və onların "e-monitorinq" portalı üzərindən təqdim edilməsi qaydaları barədə iştirakçıların bilik və bacarıqlarının artırılmasıdır.
İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Bağış Əhmədov Fəaliyyət Planında yerli icra hakimiyyəti orqanlarının icra etməli olduqları tədbirlər, həmin tədbirlər üzrə Yol Xəritələrinin hazırlanması və indikativ planlaşdırmanın əhəmiyyəti barədə çıxış edib.
Daha sonra İİTKM-in şöbə müdiri İsmət Mehrəliyeva yerli icra hakimiyyəti orqanları üçün "e-monitorinq" portalında yaradılmış yeni modulun funksional imkanlarını təqdim edib. Təqdimat çərçivəsində moduldan istifadə qaydaları izah olunub, hesabatların sistem üzərindən hazırlanması və təqdim edilməsi prosesi ətraflı nümayiş etdirilib.
Təlimin sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və İİTKM-in mütəxəssisləri tərəfindən cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, təlimlər Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilir.

Trainings for representatives of local executive authorities on submitting progress reports via the "e-monitoring" portal—under the "Action Plan for 2026–2028 on Accelerating Digital Development in the Republic of Azerbaijan"—are continuing at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
On the second day of the training, representatives from the Sheki City Executive Authority, as well as the Siyazan, Shabran, Khizi, Khachmaz, Khazar, Gusar, Balakan, Gakh, Gabala, Oguz, Zagatala, Ismayilli, Agsu, Shamakhi, and Goychay District Executive Authorities, participated in the sessions.
Tarana Salifova, Deputy Executive Director of CAERC, stated that the Center currently conducts monitoring and evaluation for nearly 30 strategies, state programs, and action plans. According to her, this process is organized in a fully digital environment and executed through the "e-monitoring" portal. T. Salifova noted that the main purpose of the training is to enhance participants' knowledge and skills regarding the monitoring of measures under the Action Plan, the preparation of electronic reports, and the rules for submitting them via the "e-monitoring" portal.
Baghis Ahmadov, Advisor to the Executive Director of CAERC, delivered a speech on the measures that local executive authorities are required to implement under the Action Plan, the preparation of Roadmaps for these measures, and the importance of indicative planning.
Subsequently, Ismat Mehraliyeva, Department Head at CAERC, presented the functional capabilities of the new module created on the "e-monitoring" portal for local executive authorities. During the presentation, the guidelines for using the module were explained, and the process of preparing and submitting reports through the system was demonstrated in detail.
At the conclusion of the session, questions raised by the participants were answered by specialists from the Ministry of Digital Development and Transport and CAERC.