İİTKM-də AİB-in 2024-2028-ci illər üçün Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyası müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Mərkəzi və Qərbi Asiya regionu üzrə baş iqtisadçısı Kiyoşi Taniquçi ilə görüşüb. Görüşdə AİB-in 2024-2028-ci illər üçün Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyasının hazırlanması məsələləri müzakirə olunub.
V.Qasımlı “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hədəfləri, həmçinin İİTKM tərəfindən həyata keçirilən monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyətləri barədə ətraflı məlumat verib. O, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın məqsədlərindən danışıb və işğal dövründə infrastruktur obyektlərinin tamamilə dağıdıldığını bildirib; iqtisadiyyata vurulmuş ziyanın miqyası, hazırda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən məqsədyönlü və irimiqyaslı bərpa-quruculuq layihələri, ərazilərin minalardan təmizlənməsi, yaşayış və nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin bərpası, xüsusilə Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Görüşdə sözügedən dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilmə metodologiyası, eləcə də proqramlarda nəzərdə tutulan tədbirlərin icra səviyyələrinin ölçülməsinə dair İİTKM tərəfindən hazırlanan elektron portallar təqdim olunub. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının dirçəldilməsində ən müasir texnologiyaların və süni intellektin tətbiqinin, eləcə də yaşıl enerji və ağıllı infrastruktura investisiyaların cəlb olunmasında beynəlxalq maliyyə institutlarının rolunun əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüşdə makro-iqtisadi tədqiqatlar, təhlil və proqnozlaşdırma modellərinin hazırlanması, xüsusilə də strateji idarəetmədə süni intellektin tətbiqi mövzusunda AİB ilə birgə layihələrin icrasında İİTKM-in maraqlı olduğu diqqətə çatdırılıb.
AİB-in Mərkəzi və Qərbi Asiya regionu üzrə baş iqtisadçısı K.Taniquçi də öz növbəsində, Azərbaycanda regionların, xüsusilə də kənd ərazilərinin şəhərlərə bağlantısının sürətləndirilməsində, inklüziv inkişafın dəstəklənməsində və özəl sektorun iqtisadi fəallığının artırılmasında AİB-in maraqlı olduğunu və bütün bunların hazırlanmaqda olan növbəti Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyasının əsas istiqamətlərindən biri kimi nəzərə alınacağını bildirib. O, eyni zamanda AİB-in strateji əhəmiyyət kəsb edən sahələr üzrə İİTKM ilə birgə tədqiqatların aparılmasına hazır olduğunu qeyd edib.

The Country Partnership Strategy for 2024-2028 by the ADB was discussed at CAERC
Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), held a meeting with Kiyoshi Taniguchi, the Chief Economist for the Central and Western Asia region of the Asian Development Bank (ADB). The discussion focused on the preparation of ADB's Country Partnership Strategy for 2024-2028.
V. Gasimli provided detailed information about "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development," including the goals of the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026." He also discussed the monitoring and evaluation activities conducted by CAERC. He outlined the goals of the "I State Program on the Great Return to the territories freed from occupation of the Republic of Azerbaijan" and highlighted the extensive damage caused during the occupation, emphasizing the ongoing large-scale restoration and construction projects in the Karabakh and East Zangezur economic regions.
The meeting covered the methodology for monitoring and evaluating state programs and the electronic portals developed by CAERC to measure the implementation levels of program measures. The importance of applying modern technologies and artificial intelligence in the revitalization of Karabakh and Eastern Zangezur economic regions was emphasized, along with the role of international financial institutions in attracting investments in green energy and smart infrastructure.
V. Gasimli expressed CAERC's interest in implementing joint projects with ADB, particularly in the development of macro-economic research, analysis, and forecasting models, including the application of artificial intelligence in strategic management.
K. Taniguchi, ADB's Chief Economist for the Central and Western Asia Region, conveyed ADB's interest in accelerating regional connectivity, especially connecting rural areas to cities, supporting inclusive development, and increasing private sector economic activity in Azerbaijan. These aspects are considered key directions in the next Country Partnership Strategy. Additionally, he mentioned ADB's readiness to conduct joint research with CAERC on strategically important areas.