“Azexport” portalının rəhbərinin Çində görüşləri yekunlaşıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Çinə səfəri çərçivəsində xarici şirkət nümayəndələri ilə danışıqlar aparıb.
Portal rəhbərinin Çində Kombodianın Ticarət nazirliyinin dövlət katibi Çi Rasa ilə görüşü baş tutub. Görüşdə Azexport portalının iş prinsipi təqdim olunub. Bununla yanaşı, portalın “Metaverse” texnologiyasının tətbiqi üzrə gördüyü işlər və növbəti mərhələlər barədə məlumat verilib.
Çi Rasa “Azexport” portalı nümunəsinin elektron ticarətə yeni yanaşma gətirdiyini bildirib. O, yenilikləri beynəlxalq bazarlarda məhsulların təmsil olunması və yeni sifarişlərin alınması baxımından uğurlu nümunə adlandırıb. Dövlət katibi bu təcrübənin dövlət - özəl tərəfdaşlığı üçün önəmli addım olduğunu, həmçinin ixrac coğrafiyasının genişlənməsində əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb və bu təcrübənin Kombodiada da tətbiqində maraqlı olduqlarını bildirərək, təcrübə mübadiləsi üçün əməkdaşlığın genişləndirilməsini təklif edib.
Portal rəhbəri lazer və robot texnologiyası, alternativ enerji, maşınqayırma və sənayenin digər istiqamətləri üzrə ixtisaslaşan “HANS Laser” şirkətinin biznes meneceri Vişinq Jou ilə görüşüb. Görüşdə şirkət nümayəndəsinə Azərbaycanda mövcud olan azad iqtisadi zonalar barədə məlumat verilib, həmçinin investisiya imkanlarından danışılıb. Şirkət nümayəndəsi hazırda regionun alternativ enerji və lazer texnologiyaları üzrə ciddi potensiala malik olduğunu və bu istiqamətdə şirkətin genişlənməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib. O, araşdırmalar apardıqlarını, yaxın müddətdə alternativ enerji və lazer texnologiyaları üzrə imkanların tədqiqi üçün Azərbaycana səfər etməyi planlaşdırdıqlarını qeyd edib.
A. Qədəşov elektron ticarət və loqistika xidmətləri təklif edən “DHGate” şirkətinin baş ofisində olub. Portal rəhbəri şirkətin beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbəri Linxiu Mey və digər əməkdaşları ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanın elektron ticarət sahəsində həyata keçirdiyi layihələr o cümlədən, “Azexport modeli”nin iş prinsipləri barədə danışılıb, şirkət nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Çinin paytaxtı Pekin şəhərində Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (International Trade Center- ITC) və Beynəlxalq Biznes Rəsmiləri Akademiyasının (Academy for International Business Officials - AIBO) təşkilatçılığı ilə keçirilən “İnkişaf üçün e-ticarət” (“e-Commerce for Development”) adlı təlimdə Azərbaycanı təmsil edib.

The meetings of the head of the "Azexport" portal in China have concluded
Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, conducted discussions with representatives of foreign companies during his visit to China.
The head of the portal held a meeting with Chi Rasa, the State Secretary of the Ministry of Trade of Cambodia, in China. The meeting included a presentation of the working principles of the Azexport portal. Additionally, information was shared regarding the portal's utilization of "Metaverse" technology and its upcoming stages.
Chi Rasa acknowledged that the "Azexport" portal sets a new standard for electronic trade. He described the innovations as a successful example in terms of presenting products in international markets and attracting new orders. The Secretary of State emphasized that this experience represents a crucial step for public-private partnership and is instrumental in expanding the export geography.
Furthermore, the head of the portal met with Vishing Zhou, the business manager of the "HANS Laser" company, specializing in laser and robot technology, alternative energy, machine building, and other industrial areas. The meeting covered information about the existing free economic zones in Azerbaijan, along with discussions on investment opportunities. The company representative expressed interest in the region's significant potential for alternative energy and laser technologies, expressing plans to conduct research and visit Azerbaijan in the near future to explore possibilities in these fields.
A. Gadashov visited the head office of the "DHGate" company, providing e-commerce and logistics services. During the meeting with Linxiu Mei, head of the company's international relations department, and other employees, they discussed projects implemented by Azerbaijan in the field of e-commerce, including the operational principles of the "Azexport model," addressing queries from the company representatives.
It is worth noting that Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport" portal, represented Azerbaijan in a training program titled "E-commerce for Development," organized by the International Trade Center (ITC) and the Academy for International Business Officials (AIBO) in Beijing, the capital of China.