“İxrac icmalı”nın iyun sayı təqdim edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) təqdim etdiyi “İxrac icmalı”nın iyun sayına əsasən, 2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 16,1 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 1,5 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 22,1% artıb. 2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 334,4 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 5,9 dəfə, şəkər ixracı 43,8%, meyvə-tərəvəz ixracı isə 10,4% artıb.
2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində aqrar və aqrar-sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 16,9% artaraq 349,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft-qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 55,8% artaraq 92,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (313,9 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pomidor (tomat) (91,5 milyon ABŞ dolları) ikinci, ilkin formalı polipropilen (57,2 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində Türkiyəyə 464,6 milyon ABŞ dolları, Rusiyaya 404 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 161,2 milyon ABŞ dolları, İsveçrəyə 53 milyon ABŞ dolları, Qazaxıstana isə 47,7 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2023-cü ilin may ayının qeyri-neft ixracı 278,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin may ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 98,2 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 180 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin may ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya (118,8 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (59,2 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (18,6 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin may ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pomidor (tomat) (37,3 milyon ABŞ dolları) birinci, kartof (19,9 milyon ABŞ dolları) ikinci və daş kömür qatranının yüksək temperaturlu qovulmanın təmizlənməmiş digər yüngül yağları və məhsulları (17,1 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac icmalı”nda qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar-may aylarında həyata keçirilmiş ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi təqdim olunub.
2023-cü ilin yanvar-may ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Baku Steel Company” QSC, “Best Logistik” MMC, “STP Global Cable” MMC, Şirinov Elvin Valeh oğlu, “My Fruit” MMC, “Lexus-Bakı” MMC, “P-Aqro” MMC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ATSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: ARDNŞ-in “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “ASK Tütün” MMC.
2023-cü ilin yanvar-may aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 42 ölkəsinə 7,8 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos” xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 77 faizini təşkil edib. 2023-cü ilin may ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 40 ölkəsinə 1,6 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2023-cü ilin yanvar-may ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 2,2 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 1,7 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 689,8 min ABŞ dolları ilə BƏƏ, 430,8 min ABŞ dolları ilə Almaniya və 363 min ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-may aylarında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə 851,3 milyon manat, yalnız may ayında isə 173,4 milyon manat dəyərində əməliyyat aparılıb.

The June issue of "Export Review" was presented
According to the June issue of the "Export Review" presented by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the total export of Azerbaijan during January-May 2023 was 16.1 billion US dollars, and the export in the non-oil sector was 1.5 billion. It was US dollars. Exports in the non-oil sector increased by 22.1% compared to the corresponding period of 2022. During January-May 2023, exports of food products amounted to 334.4 million US dollars.
During January-May 2023, the export of alcoholic and non-alcoholic beverages increased by 5.9 times, the export of sugar by 43.8%, and the export of fruits and vegetables by 10.4%.
During January-May 2023, the statistical value of the joint export of agricultural and agro-industrial products increased by 16.9% and amounted to 349.1 million US dollars. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil and gas exports, increased by 55.8% compared to the corresponding period of last year and amounted to 92.2 million US dollars.
Electricity ($313.9 million) topped the list of non-oil goods exported during January-May 2023. In this list, tomato (tomato) (91.5 million US dollars) is in the second place, and polypropylene in the initial form (57.2 million US dollars) is in the third place.
During January-May 2023, Turkey received 464.6 million US dollars, Russia 404 million US dollars, Georgia 161.2 million US dollars, Switzerland 53 million US dollars, and Kazakhstan 47.7 million US dollars to the non-oil sector. the related goods have been exported.
Non-oil exports in May 2023 amounted to 278.2 million US dollars. During May 2023, exports of food products amounted to 98.2 million US dollars, and exports of non-food products equaled 180 million US dollars.
In May 2023, Russia (118.8 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods related to the non-oil sector. In this list, Turkey (US$59.2 million) was second and Georgia (US$18.6 million) was third.
In the list of goods belonging to the non-oil sector exported in May 2023, tomatoes (tomatoes) (US$ 37.3 million) are the first, potatoes (US$ 19.9 million) are the second, and other crude oils of high temperature expulsion of coal tar and products (17.1 million US dollars) was the third.
The rating of non-state and state-owned exporters was presented in the "Export Review" in the non-oil sector in January-May 2023.
The following companies are represented in the top ten in the ranking of non-state exporting subjects prepared for January-May 2023: "MKT Ishtashalat Kommersiya" LLC, Representative Office of "Azerbaijan International Mining Company Limited Company" in the Republic of Azerbaijan, "Baku Steel Company" JSC, "Best Logistik" LLC, "STP Global Cable" LLC, Shirinov Elvin Valeh oglu, "My Fruit" LLC, "Lexus-Baku" LLC, "P-Agro" LLC, "Azerbaijan Sugar Production Union" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by "Azerenergy" ATSC. Then, the following companies are represented in this list: "Marketing and Economic Operations Department" of SOCAR, "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminum" LLC, "AzerGold" CJSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Hava Yollari" JSC, "Azerbaijan Railways" JSC, "Azeripak" LLC, "ASK Tobacco" LLC.
In January-May 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos) exported satellite telecommunication services worth 7.8 million US dollars to 42 countries of the world. Azerkosmos' income from service exports made up 77 percent of its total income. In May 2023, "Azerkosmos" exported services worth 1.6 million US dollars to 40 countries of the world.
In the top five of satellite telecommunication services exports during January-May 2023, the United Kingdom with 2.2 million US dollars, Luxembourg with 1.7 million US dollars, the UAE with 689.8 thousand US dollars, 430.8 thousand US dollars with Germany and Pakistan with 363 thousand US dollars.
In January-May 2023, transactions worth 851.3 million manats were made with payment cards issued by other non-resident financial institutions in the payment service network belonging to banks, and in May alone, transactions worth 173.4 million manats were made.