İxrac icmalının yanvar sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı”nın yanvar sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azərbaycanın ümumi ixracı 38,1 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 3,05 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci ilin on iki ayı ilə müqayisədə 12,4% artıb.
2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 57,7%, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 17,5%, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 15,4%, çay ixracı isə 35,6% artıb.
Aqrar və aqrar sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 912,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində ixrac edilən meyvə-tərəvəz məhsulları aqrar məhsullar qrupunun 93%-ini təşkil edib. Qeyri-neft-qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 35,4% artıb.
2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında karbamid (209,7 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qızıl (185,2 milyon ABŞ dolları) ikinci, pambıq mahlıcı (173,5 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 928,6 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 713,1 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 228,4 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 198,5 milyon ABŞ dolları və Qazaxıstana isə 102,7 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2022-ci ilin dekabr ayının qeyri-neft ixracı 303,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin dekabr ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 105,6 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 197,9 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2022-ci ilin dekabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (107,7 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (55,4 milyon ABŞ dolları) ikinci və İsveçrə (31,9 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2022-ci ilin dekabr ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında qızıl (29,1 milyon ABŞ dolları) birinci, xurma (23,9 milyon ABŞ dolları) ikinci və pomidor (tomat) (16,8 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə qeyri-neft sektorunda iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərenerji” ATSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “ASK tütün” MMC, “Azəripək” MMC, “Şəki Şərab” MMC.
2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında “Azərkosmos” tərəfindən dünyanın 42 ölkəsinə 26,6 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos”-un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 82 faizini təşkil edib. 2022-ci ilin dekabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 36 ölkəsinə 2,3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 6,5 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 6 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 4,3 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 2,2 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ və 1,5 milyon ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2022-ci ilin dekabr ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 190,5 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 2,2 milyard manatlıq əməliyyat aparıblar.
2022-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azexport.az portalına 469,9 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin dekabr ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 45,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin dekabr ayında Azexport.az portalına edilən ixrac sifarişlərinin kərə yağı, tütün, balıq kürüsü, tikinti materialı, alma, pomidor, pambıq yağı, pambıq mahlıcı, soğan, toyuq yumurtası və s. məhsullar üstünlük təşkil edib. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 31 dekabr tarixinə kimi (72 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 3,2 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2023-cü ilin yanvar ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 9,8 milyon ABŞ dolları olub.

The January issue of the Exports Review was presented
According to the January issue of "Export Review", total exports in January-December 2022 of Azerbaijan amounted to 38.1 billion US dollars, exports in the non-oil sector amounted to 3.05 billion US dollars. Exports in the non-oil sector increased by 12.4% compared to the twelve months of 2021.
Urea (209.7 million US dollars) was the first in the list of non-oil sector goods exported during January-December 2022. In this list, gold (US$185.2 million) was ranked second, and cotton wool (US$173.5 million) was ranked third.
928.6 million US dollars to the Russian Federation, 713.1 million US dollars to Turkey, 228.4 million US dollars to Georgia, 198.5 million US dollars to the Swiss Confederation and 102.7 million US dollars to Kazakhstan during January-December 2022 worth of non-oil sector goods were exported.
In December 2022, the Russian Federation (107.7 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods from the non-oil sector. In this list, Turkey (US$55.4 million) was second and Switzerland (US$31.9 million) was third.
In the list of non-oil goods exported in December 2022, gold (US$29.1 million) is the first, dates (US$23.9 million) are the second and tomatoes (tomato) (US$16.8 million) are the third has been
"Export Review" compiled a ranking of both non-state and state-owned exporting subjects in the non-oil sector in January-December 2022.
The list of state-owned companies participating in the non-oil sector for January-December 2022 is headed by the "Marketing and Economic Operations Department" of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan. Then the following companies are represented in this list: "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminium" LLC, "AzerGold" JSC, "Azerenergy" ATSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Airlines" JSC, "ASK Tabuk" LLC , "Azeripak" LLC, "Sheki Sharab" LLC.
In January-December 2022, "Azerkosmos" exported services worth 26.6 million US dollars (satellite telecommunication services and optical satellite services) to 42 countries of the world. Azerkosmos income from service export made up 82 percent of its total income. In December 2022, "Azerkosmos" exported services worth 2.3 million US dollars to 36 countries of the world.
The top five satellite telecommunications and optical satellite services exports in January-December 2022 are the United Kingdom with 6.5 million US dollars, France with 6 million US dollars, Luxembourg with 4.3 million US dollars, 2.2 million US dollars UAE with USD 1.5 million and Pakistan with USD 1.5 million.
In December 2022, the volume of transactions carried out by foreign citizens using bank cards in our country amounted to 190.5 million manats. In January-December 2022, foreigners made 2.2 billion manat transactions using bank cards.
In January-December 2022, the Azexport.az portal received export orders worth 469.9 million US dollars. In December 2022, the value of export orders entered on the Azexport.az portal amounted to 45.4 million US dollars. Export orders made to the Azexport.az portal in December 2022 include butter, tobacco, fish roe, construction material, apples, tomatoes, cottonseed oil, cotton seed oil, onions, chicken eggs, etc. products prevailed. For information, let's note that from January 2017 to December 31, 2022 (within 72 months), the value of export orders received on the Azexport.az portal from 145 countries of the world amounted to 3.2 billion US dollars.
It was also stated in the "Export Review" that in January 2023, the value of non-oil exports carried out through the "One Stop Shop" Export Support Center was 9.8 million US dollars.