“İxrac İcmalı”nın mart sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı”nın mart sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində Azərbaycanın ixracı 6 mlrd. ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 461,8 mln. ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci il ilə müqayisədə 130,6 mln. ABŞ dolları və ya 39,4% artıb.
2022-ci ilin meyvə-tərəvəz məhsulları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21,9 mln ABŞ dolları artaraq 92,3 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Müvafiq dövr ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 9 dəfə, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 57,4%, pambıq lifi ixracı 38,3%, pambıq ipliyi ixracı 35,2%, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı isə 16,5% artıb.
2022-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (51,1 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda karbamid (29,3 milyon ABŞ dolları) ikinci, qabığı təmizlənmiş meşə fındığı (28,6 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində Türkiyəyə 153,3 milyon ABŞ dolları, Rusiya Federasiyasına 119,1 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 28,1 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 21 milyon ABŞ dolları və İtaliyaya isə 19,4 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
Normallaşma prosesinin davam etdiyi dövrdə 2022-ci ilin fevral ayı üzrə ixrac 2,9 mlrd ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 24% təşkil etməklə 229,6 mln ABŞ dolları olub. 2022-ci ilin fevral ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə 19,4% artaraq 51,7 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 25,4% artaraq 177,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2022-ci ilin fevral ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Türkiyə (82,7 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Rusiya Federasiyası ikinci (48 milyon ABŞ dolları) və Gürcüstan üçüncü (13,6 milyon ABŞ dolları) olub.
2022-ci ilin fevral ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (28,9 milyon ABŞ dolları) birinci, elektrik enerjisi (16 milyon ABŞ dolları) ikinci və karbamid (14,7 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-fevral aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-fevral ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “P-Aqro” MMC, “Aqrovest” MMC, “Çinar Aqro” MMC, “Product Service” MMC, “Almeyvə” MMC, “ZR-78 Company” MMC, “AzMet” QSC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “Azərenerji” ATSC“, Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “AzerGold” QSC, “Azəripək” MMC, “Geofizika və Geologiya İdarəsi”, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC.
2022-ci ilin fevral ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 186,5 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-fevral aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 391,2 milyon manatlıq əməliyyat aparıblar.
2022-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azexport.az portalına 83,9 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin fevral ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 38,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin fevral ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi tütün, pambıq lifi, pambıq yağı, pambıq çiyidi, nar şirəsi, alma, şərab, toyuq əti, toyuq yumurtası, şəkər, fındıq və s. mallara daxil olub. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 28 fevral tarixinə kimi (62 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2,8 (2,804.4) milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin mart ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 24,3 milyon ABŞ dolları olub.

The March issue of "Exports review" has been presented
According to the March issue of the "Export Review", in January-February 2022, Azerbaijan's exports amounted to 6 billion USD, 461,8 mln USD in the non-oil sector. Exports in the non-oil sector amounted to 130.6 million USD compared to 2021 or increased by 39.4%.
In 2022, fruit and vegetable production increased by 21,9 million USD compared to the same period last year and amounted to 92,3 million USD. During the relavant period, exports of chemical products increased by 9 times, aluminum and aluminum products by 57.4%, cotton fiber by 38.3%, cotton yarn by 35.2%, ferrous metals and their products by 16.5%.
In January-February 2022, cotton wool (51,1 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector, carbamide was second (29,3 million US dollars) and shelled hazelnut was third (28,6 million US dollars).
In January-February 2022, 153.3 million USD worth of non-oil goods were exported to Turkey, 119.1 million USD to the Russian Federation, 28.1 million USD to Georgia, 21 million USD to Swiss Confederation , 19.4 million USD to Italy.
During the normalization process, exports in February 2022 amounted to 2.9 billion USD. Exports in the non-oil sector increased by 24% to reach 229.6 million USD. In February 2022, exports of food products increased by 19.4% compared to the same month last year and amounted to 51.7 million USD, and non-food products increased by 25.4% to reach 177.9 million USD.
In February 2022, Turkey (82.7 million US dollars) topped the list of countries where the largest part of non-oil goods are exported. Russian Federation was second (48 million US dollars) and Georgia was third (13.6 million US dollars).
In February 2022, cotton wool (28.9 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector, electric energy was second (16 million US dollars) and carbamide was third (14,7 million US dollars).
The Export Review has compiled a ranking of both non-governmental and governmental exporters in the non-oil sector in January-February 2022.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-February 2022 are the following: “MKT Industrial Commerce LLC”, Representation of “Azerbaijan International Mining Company Limited” in the Republic of Azerbaijan, “Agrovest” LLC, “P-Agro” LLC, “Agrovest” LLC, “Chinar Agro” LLC, , “Product Service” LLC, “Almeyve” LLC, “ZR-78 Company” LLC, , “AzMet” CJSC, “Azerbaijan Sugar Production Association” LLC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR “Marketing and Economic Operations Department”. Next on this list are “SOCAR Polymer” LLC, “Azeraluminium” LLC, , “Azərenerji” OJSC, “Azercotton Agricultural and Industrial Complex” LLC, “AzerGold” CJSC, “Azeripek” LLC, “Department of Geophysics and Geology”, “Azerbaijan Railways” CJSC, “Azerbaijan Airlines” CJSC.
In February 2022, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 186,5 million AZN. In January-February 2022, foreigners made transactions worth 391.2 million AZN using bank cards.
The total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal in January-February 2022 amounted to 83.9 million US dollars. In February 2022, the total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal amounted to 38,7 million US dollars. In February 2022, he list of most ordered goods from Azexport.az portal were tobacco, cotton fiber, cottonseed oil, pomegranate juice, apples, wine, chicken, chicken eggs, sugar, hazelnuts, etc. It should be noted that from January 2017 to February 28, 2022 (during 62 months) the value of export orders received by the Azexport.az portal from 145 countries amounted to 2.8(2,804.4) billion US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during March 2022, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 24.3 million US dollars.