Azərbaycan rəqəmsal və davamlı ticarətin asanlaşdırılması sahəsində yüksək mövqe tutub
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2021-ci il üçün Rəqəmsal və Davamlı Ticarətin Asanlaşdırılması üzrə Qlobal Hesabatının yekun versiyası dərc olunub. Hesabata əsasən, Azərbaycan qiymətləndirilən meyarlar üzrə 100% üzərindən 86% toplayaraq bu sahədə Cənubi və Şərqi Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionuna liderlik edir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin innovativ layihəsi olan “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı”nın rəhbəri Məsumə Talıbova bildirir ki, Azərbaycanın nəticələrinin 2015-ci ildən bu günə dinamikasına nəzər yetirdikdə artım tempinin dayanıqlı olduğu müşahidə olunur. Tədqiqatın ilk ilində 48.39 nəticə göstərən ölkəmiz 2 il sonra ötən nəticəyə nisbətdə 56% artımla 75.27-ə yüksəldi, daha sonra isə 2017-ci ildə 9% artımla, 2021-ci ildə isə 5% artımla dayanıqlı artımı qorumağa nail olub. Sorğunun alt indikatorlarına nəzər yetirdikdə şəffaflıq-100%; rəsmi qaydalar-91,67%;İnstitusional tənzimləmə və əməkdaşlıq -88,89%; Kağızsız ticarət- 85.19%;Transsərhəd kağızsız ticarət üzrə isə 66,67% nəticə əldə olunub.M.talıbova xüsusilə vurğulayıb ki, 2019-cu il ilə müqayisədə bu il şəffaflıq indikatoru üzrə 7% irəliləyişlə maksimum nəticəyə, transsərhəd kağızsız ticarət indikatoru üzrə isə 33% artımla çox böyük irəliləyişə nail olunub.
Hesabatda ölkənin cari vəziyyəti ötən illərlə müqayisə olunaraq təsvir olunub və bu irəliləyişlərə səbəb olan islahatlara dair ətraflı məlumatlar öz əksini tapıb. Belə ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu sahədə aparılan geniş islahatlar nəticəsində “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı” portalının yaradılması və “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanından irəli gələn tapşırıqların yerinə yetirilməsi, eyni zamanda, Azərbaycanın 20 fevral 2021-ci il tarixindən qüvvəyə minən “Asiya-Sakit Okeanında Sərhədlərarası Kağız Ticarətin Asanlaşdırılması Çərçivə Sazişi”ni imzalayan ilk dövlətlərdən olması və bu sahədə aparılan digər islahatlar qlobal müstəvidə də ölkənin mövqeyinin yaxşılaşdırılmasına öz müsbət töhfəsini verib. İİTKM-in digər innovativ layihələri olan Azexport.az portalı, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək mərkəzi tərəfindən KOSM-lara göstərilən dəstək ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi, şəffaflıq və kağızsız ticarət üzrə ölkənin mövqeyini yüksəldib və Hesabatda bu layihələrin də adı çəkilib.
Hesabatda ölkədə cari vəzyyətin qiymətləndirilməsinin həyata keçirilməsi ilə yanaşı transsərhəd kağızsız ticarətin yaxşılaşdırılması məqəsdi ilə gələcək üçün tövsiyyələr də təqdim olunub. Fevral ayının 10-da qatqısı olan bütün qurumların və xarici ekspertlərin iştirakı ilə beynəlxalq konfrans formatında bu tövsiyyələrin müzakirəsi və sonda 2022-ci il üçün tədbirlər planının təsdiq edilməsi nəzərdə tutulur.

Azerbaijan Took Higher Position in Digital and Sustainable Trade Facilitation
The United Nations has published the final version of the Global Report on Digital and Sustainable Trade Facilitation 2021. According to the report, gaining 86% out of 100% on the assessed criteria, Azerbaijan leads in Southern and Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia region.
As mentioned by Masuma Talibova, Head of the Digital Trade Hub – an innovative project of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, reviewing the dynamics of Azerbaijan's results from 2015 up today, the sustainable growth rate is observed. Scoring 48.39 in the first year of the study, two years later, with 56 % increase our country had reached 75.27. Then, the country managed to maintain sustainable growth with a 9% increase in 2017 and a 5% increase in 2021.
According to the Report, the trade facilitation measures are as follows: Transparency – 100%, Formalities – 91.67%, Institutional arrangement and communication – 88.89%, Paperless trade – 85.19%, Cross-border paperless trade – 66.67%. M.Talibova has also emphasized that in comparison with 2019, this year the country has improved its rating by 7% on the transparency indicator, reaching the maximum result. At the same time, with a 33% increase in cross-border paperless trade, Azerbaijan has attained significant progress.
The report compares the current situation in the country with previous years and provides detailed information on the reforms that have led to these improvements. Thus, there were taken some measures that made a positive contribution to improving the country's position globally. Among them are the creation of the “Digital Trade Hub” portal as a result of extensive reforms implemented by the country leadership and fulfillment of tasks arising from the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On additional measures to strengthen the position of the Republic of Azerbaijan as a Digital Trade Hub and expand its foreign trade operations”; the fact that Azerbaijan was one of the first countries to sign Framework Agreement on Facilitation of Paper Trade in Asia and the Pacific, which came into force on February 20, 2021; and other reforms in this sphere. The report also mentions Azexport.az portal and the One-Stop-Shop Export Support Center – another innovative projects of the CAERC. Support provided by to SMBs within the projects has improved the country’s position in the report for simplification of trade procedures, transparency and paperless trade.
Along with the assessment of the current situation, the report provides recommendations to improve cross-border paperless trade. On February 10, it is planned to organize the international conference to discuss the mentioned recommendations with the participation of all involved organizations and foreign experts, as well as to approve the action plan 2022.