Azexport portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Avropa İttifaqının birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən pilot layihə barədə şərh edib
Avropa İttifaqının EU4Digital təşəbbüsü tərəfindən elektron ticarət həllərini tətbiq etmək üçün üç Şərq Tərəfdaşlığı ölkəsində - Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistanda Aİ və Şərq Tərəfdaşlığı regionu arasında e-kommersiyanı inkişaf etdirmək üçün pilot layihəyə start verilib. Layihə çərçivəsində bu üç ölkədən Almaniyaya məhsul ixrac edilib. Azərbaycan üçün virtual anbar olaraq pilot layihəyə cəlb edilmiş milli portal “Azexport.az”ın rəhbəri Ayxan Qadaşov Almaniyadakı “e-Bay” portalı vasitəsilə sifariş edilmiş mallar haqqında məlumatların poçt və gömrük oqranlarına avtomatik şəkildə təqdim olunmasının praktiki olaraq sınaqdan keçirildiyini və pilot layihə ərzində Azərbaycanın “ISAR Group” şirkəti tərəfindən hazırlanan əl işi taxta əşyanın Almaniyaya çatdırıldığını bildirib. A.Qədəşov əlavə edib ki, EU4Digital tərəfindən icra edilən virtual anbar layihəsi B2C seqmentindən olan alıcı və satıcıları dəstəkləməyi hədəfləyir və Azərbaycanda bu seqmentdən olan çox sayda kiçik və orta biznes mövcuddur.

Head of Azexport Portal Aykhan Gadashov Commented on Pilot Project Implemented in Cooperation with European Union
To implement e-commerce solutions the EU4Digital initiative of the European Union has launched a pilot project on developing e-commerce between the EU and the Eastern Partnership region in three Eastern Partnership countries - Azerbaijan, Georgia and Armenia. Within the project, the mentioned countries exported the products to Germany. Azexport.az portal participated in the pilot project as a virtual warehouse of Azerbaijan. Head of the national portal Aykhan Gadashov said that the automatic submission of information on goods ordered through the German e-Bay portal to postal and customs officials was tested in practice, and handmade wooden items made by the Azerbaijani company ISAR Group were delivered to Germany during the pilot project. A.Gadashov added that the virtual warehouse project implemented by EU4Digital aims to support buyers and sellers from the B2C segment, and Azerbaijan has many small and medium-sized businesses in this segment.