Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nevada Universiteti ilə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi arasında Əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nevada Universiteti arasında Əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb. Əməkdaşlıq Sazişində fakültə müəllimlərinin səfərləri, mübadilə proqramları, birgə tədqiqat fəaliyyətləri, seminarlar və akademik iclaslarda iştirak, akademik materialların və digər məlumatların mübadiləsi və qısa-müddətli akademik proqramlar əməkdaşlıq sahələri kimi müəyyən olunub.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Nevada Universiteti qloballaşan və biliklərə əsaslanan iqtisadiyyatda sürətli innovasiyanı rifahın əsas amili kimi qəbul edir. Bu məqsədlə universitetdə yaradılmış İnnovasiya Ekosistemi kommersiyalaşdırma, regional əməkdaşlıq və fakültələr arasında rəqabəti prioritet seçərək universiteti sənaye və sahibkarlarla birləşdirir, iqtisadi inkişafa və iş yerlərinin yaradılmasına əhəmiyyətli dərəcədə kömək edir və eləcə də, tələbə və fakültə səviyyələrində startapların yaradılmasına dəstək verir. İndiyədək İnnovasiya Ekosistem startapları tərəfindən $70 milyondan artıq məbləğində vəsait və 150-dən artıq şirkət cəlb edilib. Hazırda İnnovasiya Ekosistemində 20-dən artıq şirkət Universitetin özündə fəaliyyət göstərir ki, bunun vasitəsilə 300-dən çox iş yeri yaradılıb. Universitetdə yaradılan “Reno-Tahoe” adlı qlobal texniki hab Apple, Google, Tesla, Amazon, Tesla Gigafactory, Microsoft Licensing, Switch, Panasonic, Sierra Nevada Corporation kimi sənaye liderlərinin təmsil olunduğu texnologiya mərkəzidir.
Nevada Universitetinin Beynəlxalq Biznes Proqramları üzrə məsul direktoru professor, Mehmet Serkan Tosun bildirib ki, sazişin imzalanmasında əsas məqsəd Nevada Universitetinin İqtisadiyyat Fakültəsinin elmi işçiləri və İİTKM-in tədqiqat qrupu ilə birgə iqtisadi təhlil və tədqiqatların aparılması sahəsində çalışmaq, Mərkəzin iqtisadi tədqiqatlar potensialını artırmaq və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.
Qeyd edilməlidir ki, Nevada Universiteti 1874-cü ildə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nevada ştatında yaradılıb və hər il 5100 nəfər tələbə bu universitetdən məzun olmaqla, ümumilikdə 150-dən artıq dərəcə və sertifikatlar verilir. 2019-cu ildə Nevada Universiteti ali təhsil müəssisəsi üçün ən prestijli fəxri adlardan biri olan “R1- ən yüksək səviyyəli tədqiqat fəaliyyətinə malik ali təhsil müəssisəsi” kimi Ali Təhsil Müəssisələrinin Karnegi Təsnifatı tərəfindən 130 universitetdən biri olaraq seçilib. Bu xüsusilə müstəsna səviyyədə tədqiqat fəaliyyətinə malik doktorantura təhsili verən universitetlər üçün nəzərdə tutulur. Hazırda Nevada Universitetində 60-dan çox tədqiqat mərkəzi və laboratoriya fəaliyyət göstərir.

Cooperation Agreement has been signed between the University of Nevada,Reno and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the University of Nevada of the United States have signed The Cooperation Agreement. The Cooperation Agreement identifies the areas of cooperation as visits of faculty's teachers, exchange programs, joint research activities, participation in seminars and academic meetings, exchange of scientific materials and other information, and short-term academic programs.
Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC (Center for Analysis of Economic Reforms and Communication), informed that the University of Nevada considers rapid innovation as the main factor of prosperity in a globalized and knowledge-based economy. The Innovation Ecosystem created for this purpose in university connects the university with industry and entrepreneurs, significantly contributes to economic development and job creation, and supports the implementation of student and faculty startups by prioritizing commercialization, regional cooperation, and competition between faculties. So far, Innovation Ecosystem startups have raised more than $ 70 million and more than 150 companies. At present, more than 20 companies operate in the Innovation Ecosystem at the University, which has created more than 300 jobs. The global technical hub named Reno-Tahoe created at university is technology center where industry leaders such as Apple, Google, Tesla, Amazon, Tesla Gigafactory, Microsoft Licensing, Switch, Panasonic, Sierra Nevada Corporation represented.
Professor Mehmet Serkan Tosun, Director of International Business Programs at the University of Nevada mentioned the main purpose of the agreement is to work together on the area of making economic analysis and research with scientific staff from the University of Nevada's School of Economics and the research group of CAERC, to increase the potential of Center's economic research and to develop international cooperation on this field.
It should be noted that the University of Nevada was founded in 1874 in Nevada, USA, and every year 5,100 students graduate from this university, and a total of more than 150 degrees and certificates are awarded. In 2019, the University of Nevada was selected as one of 130 universities by the Carnegie Classification of Higher Education Institutions as one of the most prestigious honorary titles for higher education, “R1- Higher Education Institution with the highest level of research activity”. This is especially true for universities which offer PhD study with exceptional research activities. The University of Nevada currently has more than 60 research centers and laboratories.