Ayaz Müseyibov: “Azərbaycanın Ali Audit Qurumu Dünya Bankının hesabatında öndə gedir”
Dünya Bankı “Ali Audit Qurumlarının Müstəqilliyi İndeksi” üzrə ölkələrin reytinqini açıqlayıb. Müvafiq hesabata əsasən Azərbaycan Dünya Bankı tərəfindən ali audit qurumunun, yəni Hesablama Palatasının müstəqilliyi parametrlərinə görə dünya miqyasında ən yaxşı performans göstərən ölkələrdən biri seçilib. Bu barədə İİTKM-in departament rəhbəri Ayaz Müseyibov məlumat verib.
Hesabatın təhlili onu göstərir ki, qlobal miqyasda cəmi 2 ölkə 10 bal nəticə əldə etməklə “ən yüksək müstəqil”lik meyarına cavab verə bilibdirsə, 17 ölkənin audit qurumu “yüksək səviyyədə müstəqil”, 33 ölkənin “əsasən yüksək yüksək”, 37 ölkənin “orta səviyyədə yüksək”, 29 ölkənin audit qurumu isə “aşağı səviyyədə müstəqil” olaraq qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın ali audit qurumunun fəaliyyəti 9-9,5 bal səviyyəsində olmaqla “yüksək müstəqillik səviyyəsi”ndə qiymətləndirilib ki, bu da ali audit qurumunun müstəqillik üzrə beynəlxalq indikatorların əksəriyyətinin tələblərinə yüksək səviyyədə cavab verdiyini göstərir. Əlavə olaraq bildirək ki, region ölkələrindən Türkiyə, Gürcüstan və Rusiya da Azərbaycanla eyni qrupda yer alıb, Moldova, Özbəkistan, Ermənistan, Qırğızıstan, Ukrayna, Belarus, Qazaxıstan və Tacikistan isə müvafiq ardıcıllıqla daha aşağı yer tutublar.
Dünya Bankının ekspertləri tərəfindən 118 ölkənin qiymətləndirildiyi hesabatda 1977-ci il tarixli Lima Bəyannaməsinə əsasən qlobal miqyasda ali audit qurumlarının müstəqilliyinin təmin edilməsinin zəruriliyinə diqqət çəkilir. Belə ki, müstəqil və effektiv audit qurumlarının fəaliyyəti yaxşı idarəetmə, şəffaflıq və hesabatlılığın təşviq edilməsində kritik rol oynayır, dayanıqlı inkişaf məqsədləri üzrə icra edilən tədbirlərin monitorinqinə müsbət töhfələr verirlər. Bu baxımdan audit qurumlarının müstəqilliyi xüsusi önəm kəsb edir. Bununla yanaşı, qlobal miqyasda audit prosedurlarına siyasi müdaxilələr, zəruri məlumatlara çıxışda problemlər, audit üzrə aşkara çıxarılmış boşluqların aradan qaldırılmasında audit qurumlarının səlahiyyətinin olmaması, parlamentlə zəif əlaqələr və s. əsas çağırışlar kimi qeyd olunmaqdadır.
Qeyd edək ki, müvafiq hesabatın metodoloji əsasını beynəlxalq audit standartları, təcrübə, hüquqi, maliyyə, mandat, əhatə dairəsi məsələləri də daxil olmaqla, ümumilikdə 10 indikator təşkil edir. Daha detallı qeyd etsək, bu indikatorlar konstitusiya və hüquqi çərçivə, ali audit qurumunun rəhbərinin təyin edilməsində şəffaflıq, maliyyə muxtariyyəti, auditin növləri, əməliyyat muxtariyyəti, əməkdaşların səlahiyyət muxtariyyəti, audit mandatı, auditin əhatə dairəsi üzrə muxtariyyət, məlumatlara çıxış, audit hesabatı üzrə hüquq və öhdəliklərdir. Ən yüksək qiymətləndirmə meyarı 10 bal təşkil edir ki, bu da qiymətləndirilən qurumun müstəqillik üzrə bütün meyarlara cavab verdiyini göstərir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, “Beynəlxalq Büdcə Tərəfdaşlığı” təşkilatı da audit qurumlarının müstəqilliyini “Açıq Büdcə Sorğusu” hesabatı əsasında 2 ildən bir periodik əsasda qiymətləndirir. Ən son açıqlanmış hesabata əsasən Azərbaycan audit prosedurların icra olunmasına görə 89 balla qiymətləndirilmiş və ölkədə audit prosedurlarının adekvat aparılması qeyd olunub.

Ayaz Museyibov, “The Supreme Audit Institution of Azerbaijan Leads in the World Bank Report"
The World Bank has published the Supreme Audit Institutions Independence Index. The CAERC head of department Ayaz Museyibov told that according to the report, the World Bank selected Azerbaijan as one of the countries with best Supreme Audit Institution (i.e. Chamber of Accounts) Independence performance globally.
The analysis of the report demonstrates that only 2 countries globally scored 10 and were assessed as having “very high independence”; 17 countries had “high independence”; 33 countries had “substantial independence”; 37 countries had “moderate independence”, and 29 countries had “low independence”.
It should be mentioned that scoring 9.0-9.5 points, the Supreme Audit Institution of Azerbaijan is ranked as having “high independence”, which demonstrates high-level compliance of supreme audit institution with the requirements of most international indicators of independence. In addition, among regional countries, Turkey, Georgia, and Russia are in the same group with Azerbaijan. Moldova, Uzbekistan, Armenia, Kyrgyzstan, Ukraine, Belarus, Kazakhstan, and Tajikistan ranked lower in the appropriate sequence.
The World Bank’s experts emphasize in the report, which assesses 118 countries, the need to ensure the independence of the Supreme Audit Institutions globally in line with the 1977 Lima Declaration. Thus, independent and effective audit bodies play a critical role in promoting good governance, transparency, and accountability, and make positive contribution to monitoring of measures implemented in terms of the sustainable development. In this regard, the independence of audit institutions is of particular importance. Along with that, the report mentioned such key challenges for Supreme Audit Institutions as political interference in audit procedures on a global scale, problems in accessing the necessary information, lack of the ability to enforce compliance with their audit findings, weak interactions with parliament etc.
The methodological basis of the relevant report consists of a total of 10 indicators, including international standards, as well as practice, legal and financial issues, mandate, and scope. In details, the indicators are as follows: constitutional and legal framework, transparency in the process for appointing the heads of the Supreme Audit Institution, financial autonomy, types of audits, operational autonomy, staffing autonomy, audit mandate, audit scope autonomy, access to information, as well as right and obligation on audit reporting. The highest score is 10, which demonstrates that an institution completely complies with all independence criteria.
For information, once in 2 years, the International Budget Partnership also assesses the independence of audit institutions on the basis of the Open Budget Survey. According to the latest report, Azerbaijan scored 89 points for the implementation of audit procedures. The survey also noted the audit procedures were implememented adequately in the country.