İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Asiyanın beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlığı genişləndirir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Daşkənddə “Mərkəzi və Cənubi Asiya regional əlaqələr üzrə çağırışlar və imkanlar” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans çərçivəsində bir sıra beyin mərkəzlərinin rəhbərləri ilə görüşlər keçirib. Bunların arasında Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (CAREC), Özbəkistanın İqtisadi Təhlil və İslahatlar İnstitutu, Proqnazlaşdırma və Makroiqtisadi Tədqiqatlar İnstitutu yer alır.
Görüş zamanı V.Qasımlı Azərbaycanın Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan sistemli iqtisadi islahatlar nəticəsində beynəlxalq reytinqlərdə mövqelərinin yaxşılaşdırılması barədə məlumat verib. O, islahatların hazırlanması, həyata keçirilməsi, monitorinq və qiymətləndirilməsi sahəsində İİTKM-in təcrübəsini bölüşməklə bərabər, Azranking.az portalı üzərindən islahatların formalaşdırılması və Monitoring.az portalında dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsi təcrübəsini xüsusi vurğulayıb.
Eyni zamanda, bu görüşlərdə Azərbaycanla Mərkəzi Asiya və Cənubi Asiya ölkələri arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi imkanlarına baxılıb. V.Qasımlı bildirib ki, Azərbaycanın yaratdığı nəqliyyat-logistika infrastrukturu, o cümlədən Zəngəzur dəhlizi və Ələt Azad İqtisadi Zonası Mərkəzi və Cənubi Asiyanın Avropa ilə olan əlaqələrində böyük imkanlara malikdir.

Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Is Expanding Its Cooperation with Asian Think Tanks
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor in Economics, Professor Vusal Gasimli had meetings with heads of think tanks within the frame of the international conference on “Central and South Asia: Regional Connectivity. Challenges and Opportunities” held in Tashkent. Among them were the Central Asia Regional Economic Cooperation Organization (CAREC), the Institute of Economic Analysis and Reforms of Uzbekistan, and the Institute of Forecasting and Macroeconomic Research.
During the meetings, V.Gasimli provided information about the improved position of Azerbaijan in international ratings due to the systemic economic reforms under the leadership of President Ilham Aliyev. He shared the CAERC experience in the development of reforms, as well as their implementation, monitoring, and evaluation. He also emphasized the practice of formation of reforms through Azranking.az portal and carrying out monitoring and evaluation of state programs on the Monitoring.az portal.
At the same time, the opportunities of expanding economic and trade relations between Azerbaijan and Central Asia and South Asia countries were reviewed during the meetings. V.Gasimli noted that the transport and logistic infrastructure created by Azerbaijan, including the Zangezur corridor and Alat Free Economic Zone, have broad opportunities in the connection between Central/South Asia and Europe.