İqtisadi İslahatların Təhlili və Komunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı “Türkiyə-Azərbaycan İş Adamları və Sənayeçiləri İctimai Birliyi”nin (TÜİB) 6-cı ənənəvi yığıncağında açılış nitqi ilə çıxış edib.
Çıxışın əsas tezisləri:
- Türk Dövlətləri Təşkilatı dünya əhalisinin 2,8 faizini və dünya iqtisadiyyatının 1,8 faizini əhatə edir və iqtisadi inkişaf potensialı böyükdür;
- Türk Dövlətləri Təşkilatı iqtisadiyyatının həcminə görə dünyada ilk onluqdadır;
- Azərbaycan Türkiyəyə 20 milyard ABŞ dollarından çox, Türkiyə isə Azərbaycana 17 milyard ABŞ dolları sərmayə yatırıb;
- Azərbaycan və Türkiyənin birgə iqtisadiyyatı 1,2 trilyon ABŞ dolları, əhalisi 100 milyon nəfərə yaxındır;
- Azərbaycan və Türkiyənin ticarət və sərmayə qoyuluşlarını daha da təşviq etmək üçün potensial imkanları genişdir;
- Azərbaycan və Türkiyə gələcək onilliyin əsas paradiqması olan enerji və intellekt sahəsində əməkdaşlığını gücləndirməlidir.

Vusal Gasimli spoke at the 6th general meeting of the TUIB
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics, Professor Vusal Gasimli delivered an opening speech at the 6th traditional meeting of the “Public Union of Turkish-Azerbaijani Businessmen and Industrialists” (TUIB).
Main theses of the speech:
- The Organization of Turkic States covers 2.8 percent of the world's population and 1.8 percent of the world economy and has a great potential for economic development;
- The Organization of Turkic States is among the top ten in the world in terms of the size of its economy;
- Azerbaijan has invested more than 20 billion US dollars in Turkey, and Turkey has invested 17 billion US dollars in Azerbaijan;
- The joint economy of Azerbaijan and Turkey is 1.2 trillion US dollars, with a population of nearly 100 million people;
- Azerbaijan and Turkey have vast potential to further promote trade and investment;
- Azerbaijan and Turkey should strengthen their cooperation in the fields of energy and intelligence, which are the main paradigms of the next decade.