“Azexport”, AZPROMO və “Ihope Global” şirkəti arasında görüş olub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalı, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO və Türkiyənin “Ihope Global” şirkəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov yerli sahibkarlara təqdim olunan imkanlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, portal elektron ticarət sahəsinə qlobal səviyyədə yenilik gətirib: “Hələ 2017-ci ildə portal Azərbaycan məhsullarını “Alibaba”, “Agroserver”, “All.biz” kimi 15-dək beynəlxalq elektron ticarət platformasında vahid ad altında nümayiş etdirməyə başlayıb. Bu nümunə Avropa, Asiya və region ölkələrinin beynəlxalq təşkilatları tərəfindən “Elektron ticarətin Azexport modeli” kimi təqdim olunub.”
A. Qədəşov əlavə edib ki, hazırda portal Türk Dövlətləri Təşkilatının rəhbərliyi ilə qurulacaq “Digital Agro Data” platformasının aparıcı tərəfdaşlarından biridir, həmçinin “OTS Made” brendinin qurulmasında “Azexport” təcrübəsinin öyrənilməsi tövsiyə olunub. Hazırda Pakistan tərəfinin təklifi ilə portalın elektron ticarət sahəsində tətbiq etdiyi yeniliklərin bu ölkədə qurulması istiqamətində danışıqlar aparılır.
Görüşdə AZPROMO-nun Ticarət nümayəndələri və ticarət evləri ilə iş şöbəsinin, həmçinin Azərbaycanın Türkiyədə ticarət nümayəndəliyinin əməkdaşları, “Ihope Global” şirkətinin baş icraçı direktoru Umut Veis çıxış ediblər. Ticarət sahəsində süni intelekt əsaslı məlumat toplama, emal etmə və qərarvermə imkanları təqdim edən, “ERP”, “CRM” kimi xidmətləri daha əlçatan və müasir formada quran “Ihope Global” şirkətinin rəhbəri bildirib ki, “Azexport portalı tərəfindən yaradılan imkanlara regionda ciddi maraq var. Görüşdə şirkət tərəfindən təklif olunan xidmətlərin portala inteqrasiyası üzrə müzakirələr aparılıb.

A meeting was held between "Azexport", AZPROMO and "Ihope Global" companies
A meeting was held between the "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, and Turkiye’s "Ihope Global" company.
During the meeting, the head of the "Azexport" portal, Aykhan Gadashov, provided information about the opportunities offered to local entrepreneurs. He stated that the portal has introduced global innovations in the field of e-commerce: "As early as 2017, the portal began showcasing Azerbaijani products under a unified name on around 15 international e-commerce platforms such as 'Alibaba,' 'Agroserver,' and 'All.biz.' This model has been recognized by international organizations from Europe, Asia, and regional countries as the 'Azexport model of e-commerce.'”
Aykhan Gadashov further noted that the portal is currently one of the leading partners in the development of the "Digital Agro Data" platform, which is being established under the leadership of the Organization of Turkic States. Additionally, "Azexport’s" experience has been recommended as a model for the creation of the "OTS Made" brand. At present, discussions are underway with Pakistan regarding the implementation of the portal’s e-commerce innovations in the country, following a proposal from the Pakistani side.
The meeting was also attended by representatives from AZPROMO’s Trade Representatives and Trade Houses Department, as well as employees from Azerbaijan’s trade representation in Turkey. The CEO of "Ihope Global," Umut Veis, highlighted the company’s AI-driven capabilities in data collection, processing, and decision-making for the trade sector. He emphasized that services such as "ERP" and "CRM" have been made more accessible and modern by the company. Veis further noted that the opportunities provided by the "Azexport" portal have attracted significant interest in the region. The meeting included discussions on integrating "Ihope Global’s" services into the portal.