Vüsal Qasımlı BVF-nin IV Maddə Məsləhətləşmələri üzrə missiyasını qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) ilə Azərbaycan hökuməti arasında IV Maddə Məsləhətləşmələri çərçivəsində müzakirələr aparmaq məqsədilə ölkəmizə gəlmiş missiyanı qəbul edib. Görüşdə Fondun Azərbaycan, Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon, missiya üzvləri Qustavo Ramirez və Hoda Assemi, həmçinin BVF-nin icraçı direktorunun müşaviri Rəşad Həsənov iştirak ediblər.
Vüsal Qasımlı Azərbaycan iqtisadiyyatının makroiqtisadi çərçivəsi, pul siyasəti, fiskal və struktur islahatları barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda nəzərdə tutulmuş hədəfləri, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında infrastrukturun inkişafı və yaşıl zonaların yaradılması sahəsində görülmüş işləri qonaqların diqqətinə çatdırıb. Eləcə də dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsi üzrə https://www.azerbaijan2030.gov.az və https://boyukqayidish.gov.az rəqəmsal hesabatlılıq platformalarını təqdim edib.
BVF-nin missiya rəhbəri Anna Bordon və missiya üzvləri Azərbaycanda davam edən iqtisadi islahatlar, xüsusilə dövlət müəssisələrinin islahatı, fiskal konsolidasiyalar barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Dövlət investisiyalarının səmərəli idarə edilməsi və şəffaflığın təmin olunması məqsədilə böyük məlumat bazasının toplandığı monitorinq və qiymətləndirmə üzrə rəqəmsal hesabatlılıq platformaları kimi uğurlu innovativ layihələrin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Görüşdə həmçinin İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov, monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Orxan Sadıqov, Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova, Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin baş məsləhətçisi Gültac Əhmədzadə-Tapdıqzadə iştirak ediblər.

Vusal Gasimli has received the IMF's Article IV Consultation mission
Professor Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) received a mission that arrived in Azerbaijan to conduct discussions within the framework of the Article IV Consultations between the International Monetary Fund (IMF) and the Government of Azerbaijan.
The meeting was attended by Anna Bordon, the IMF's Mission Chief for Azerbaijan, the Middle East, and Central Asia; mission members Gustavo Ramirez and Hoda Assemi; as well as Rashad Hasanov, Advisor to the IMF Executive Director.
During the meeting, Professor Gasimli provided a comprehensive overview of Azerbaijan's macroeconomic framework, monetary policy, and fiscal and structural reforms. He also briefed the delegation on the objectives outlined in the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026" and the "First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan." Additionally, he highlighted the progress made in infrastructure development and the establishment of green zones in the Karabakh and East Zangezur economic regions. Furthermore, he introduced the digital accountability platforms, Azerbaijan 2030 and Great Return, which are designed for the monitoring and evaluation of state programs.
IMF Mission Chief Anna Bordon and mission members exchanged views on the ongoing economic reforms in Azerbaijan, particularly regarding the reform of state-owned enterprises and fiscal consolidation. They emphasized the significance of innovative initiatives such as digital accountability platforms, which facilitate the monitoring and evaluation of public programs, enable the collection of large-scale databases, and contribute to the efficient management of public investments and transparency.
The meeting was also attended by Ayaz Museyibov, Deputy Executive Director of CAERC; Orkhan Sadigov, Head of the Monitoring and Evaluation Department; Vusala Jafarova, Head of the Turkic World Research Center; and Gultaj Ahmadzade-Tapdigzade, Senior Advisor to the Monitoring and Evaluation Department.