"Dailysabah": “Azərbaycan və Türkiyə: Qlobal böhranlarda birgə irəliləyiş”
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müşaviri Ayaz Müseyibovun Türkiyənin tanınmış www.dailysabah.com qəzetində məqaləsi dərc olunub. “Azərbaycan və Türkiyə: Qlobal böhranlarda birgə irəliləyiş” (Azerbaijan and Türkiye: Leading through unity in global crises) başlıqlı məqalədə Prezident İlham Əliyevin iyunun 10-da Türkiyəyə işgüzar səfəri və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Ankaradakı görüşü şərh edilib.
Məqalədə liderlərin görüşü qlobal böhranlar fonunda əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirilir, Azərbaycan və Türkiyə arasındakı əməkdaşlığın dünyanın mövcud münaqişələrinin həllinə müsbət təsir göstərdiyi vurğulanır. Bildirilir ki, Türkiyə son 20 ildə Avrasiyada böyük regional və beynəlxalq aktor kimi tanınır. Azərbaycan isə son illərdə, xüsusilə ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra yeni regional güc kimi meydana çıxıb. Məqalədə Prezidentlərin Ankara görüşünün enerji, nəqliyyat, ticarət, iqtisadiyyat və digər geniş spektrli sahələrdə əməkdaşlığın artırılması, xüsusilə iqtisadi dəhlizlərin genişləndirilməsi baxımından vacibliyi vurğulanır.
Ayaz Müseyibov qeyd edib ki, Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və strateji müttəfiqlik regional sabitlik və inkişaf üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. İki ölkənin əməkdaşlığı, regional və qlobal təşkilatlarda koordinasiyalı səyləri və qarşılıqlı dəstəkləri ilə mühüm nəticələr əldə edilib. Məqalədə Trans-Anadolu Təbii Qaz Boru Kəməri (TANAP), Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) kimi birgə meqalayihələr, 15 milyard ABŞ dolları həcmində ticarət dövriyyəsinə çatmaq hədəfi və digər əməkdaşlıq layihələri barədə analitik rəy öz əksini tapır.

"Dailysabah": “Azerbaijan and Türkiye: Leading through unity in global crises”
An article by Ayaz Museyibov, advisor to the executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, was published in the internet newspaper www.dailysabah.com. The article, entitled "Azerbaijan and Turkey: Leading through Unity in Global Crises," comments on President Ilham Aliyev's business trip to Turkiye on June 10 and his meeting with President Recep Tayyip Erdoğan in Ankara.
In the article, the meeting of the leaders is evaluated as an important event against the backdrop of global crises, and it is emphasized that the cooperation between Azerbaijan and Turkiye has a positive effect on resolving the world's current conflicts. It is reported that Turkiye has been recognized as a major regional and international actor in Eurasia over the last 20 years. Azerbaijan has emerged as a new regional power in recent years, especially after restoring its territorial integrity. The article highlights the importance of the Ankara meeting between the Presidents in terms of increasing cooperation in energy, transport, trade, economy, and other broad-spectrum areas, particularly in expanding economic corridors.
Ayaz Museyibov noted that the friendship and strategic alliance between Azerbaijan and Turkiye is of great importance for regional stability and development. Important results have been achieved through the cooperation of the two countries, with coordinated efforts and mutual support in regional and global organizations. The article provides an analytical perspective on joint megaprojects such as the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) and the Trans-Adriatic Pipeline (TAP), the goal of reaching a trade turnover of 15 billion USD, and other cooperation projects.