“Startup School 2” layihəsinə dünyanın 9 ölkəsindən 121 layihə təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə həyata keçirdiyi “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsinə müraciət edənlərlə bağlı müəyyən məlumatlar açıqlanıb. Bu müddət ərzində müsabiqədə iştirak üçün 121 layihə müraciət edib. Startap məktəbində təhsil almaq üçün Azərbaycanla yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkələrindən - Kanada, Finlandiya, Almaniya, Cənubi Afrika Respublikası, Polşa, Çexiya, Qazaxıstan və Türkiyədən layihələr qoşulub. Layihədə qeydiyyatdan keçənlərin 46,1%-ni 20 yaşadək olan gənclər təşkil edib. Müraciətçilər arasında 50 yaşdan yuxarı 3 nəfər və 15 yaşdan aşağı 1 nəfər də var. Layihəyə qoşulmaq istəyənlər daha çox kənd təsərrüfatı, “yaşıl şəhər” və turizm sahələrinə maraq göstəriblər.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” layihəsinə qeydiyyatın ilk günündən müşahidə olunan aktivlikdən məmnunluq ifadə edib. O bildirib ki, ötən ildən fərqli olaraq bu il startapların mövzularının yalnız süni intellekt ilə bağlı olmasına baxmayaraq, müraciət sayı bir daha sübut edib ki, xüsusilə də süni intellekt sahəsində startap ekosistemində akademik və praktik biliklərə yiyələnmək gənclərin daha çox marağındadır. Onun sözlərinə görə, müraciət edənlərin müxtəlif ölkələrdən olması, eyni zamanda layihəyə gənclərin böyük maraq göstərmələri sevindirici haldır.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, 02.04.2024-cü il tarixində saat 12:00-dan etibarən https://startupschool.az/ və https://enterpriseazerbaijan.gov.az/ linklərinə daxil olaraq nəticələr ilə tanış ola bilərsiniz.

121 projects from 9 countries of the world were submitted to the "Startup School 2" project
"Startup School 2 - AI for Green Solidarity," jointly implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), in collaboration with the German Research Center for Artificial Intelligence and the Ozmen Entrepreneurship Center of the University of Nevada, USA, has released certain information regarding project applicants. During this period, 121 projects applied for participation in the competition. In addition to Azerbaijan, projects from different countries around the world - Canada, Finland, Germany, the Republic of South Africa, Poland, the Czech Republic, Kazakhstan, and Turkey - have joined to study at the startup school. 46.1% of those registered in the project were young people under 20 years old. Among the applicants are 3 people over 50 years old and 1 person under 15 years old. Those who want to join the project showed more interest in the fields of agriculture, "green city," and tourism.
Matanat Musayeva, the head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, expressed her satisfaction with the activity observed from the first day of registration for the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project. She said that, unlike last year, despite the fact that the topics of startups this year are only related to artificial intelligence, the number of applications proved once again that acquiring academic and practical knowledge in the startup ecosystem, especially in the field of artificial intelligence, is of greater interest to young people. According to her, it is gratifying that the applicants are from different countries, and at the same time, young people show great interest in the project.
We would like to inform you that on April 2, 2024, starting from 12:00, you can familiarize yourself with the results by visiting the links https://startupschool.az/ and https://enterpriseazerbaijan.gov.az/.