Vüsal Qasımlının süni intellektlə bağlı məqaləsi Kanadada indeksli topluda dərc olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının “Azərbaycanda proqram əsaslı idarəetmədə süni intellektin tətbiqi” (Implementation of AI in Program-Based Governance in Azerbaijan) adlı məqaləsi Kanadada "InterConf+" elmi toplusu və “Müasir bilik: Tədqiqatlar və kəşflər” 2-ci Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfrans materiallarında dərc olunub. Bu nəşr "Google Scholar, CrossRef, OUCI, Scilit, WorldCat, Mendeley və Index Copernicus" elmi bazasında indekslənib. Məqalənin həmmüəllifi İİTKM-in şöbə müdiri İsmət Mehrəliyevadır.
Məqalədə Azərbaycanın Respublikasında dövlət strategiyasının rəqəmsal platformada və real vaxt rejimində idarəetməsi təhlil edilir. Araşdırmada bu kontekstdə mövcud vəziyyət, çağırışlar və süni intellekt həllərinin tətbiqi şərh olunur.
Qeyd edək ki, elmi nəşrdə Kanada, İtaliya, Polşa, Litva, Türkiyə, Malayziya, Hindistan, Serbiya, Efiopiya, Çin və başqa ölkələrdən olan alimlərin əsəsrləri də işıq üzü görüb. Məqalə ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür (səh. 549-557).

An article by Vusal Gasimli on artificial intelligence has been published in an indexed collection in Canada
The article titled "Implementation of AI in Program-Based Governance in Azerbaijan" by Professor Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has been published in the "InterConf+" scientific collection in Canada and "Modern Knowledge: Researches and Discoveries" in the materials of the 2nd International Scientific-Practical Conference. This publication is indexed in the scientific databases "Google Scholar, CrossRef, OUCI, Scilit, WorldCat, Mendeley, and Index Copernicus". The co-author of the article is Ismat Mehraliyeva, the head of the department at CAERC.
The article analyzes the management of the state strategy in the Republic of Azerbaijan on a digital platform and in real time. The research explains the current situation, challenges, and the application of artificial intelligence solutions in this context.
It should be noted that the works of scientists from Canada, Italy, Poland, Lithuania, Turkey, Malaysia, India, Serbia, Ethiopia, China, and other countries were also published in the scientific publication. You can access the article through this link (p. 549-557).