Vüsal Qasımlının həmmüəllifi olduğu məqalə Kembric nəşrində dərc olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, i.e.d., prof. Vüsal Qasımlının həmmüəllifi olduğu məqalə nüfuzlu beynəlxalq nəşrdə – Kembric Universiteti Nəşriyyatı tərəfindən yayımlanan “Cambridge Prisms: Energy Transitions” jurnalında dərc olunub.
“Ətraf mühit vergiləri və bərpa olunan enerjinin dekarbonizasiyaya qısa və uzunmüddətli təsirlərinin multimodal təhlili” (A Multi-Model Analysis of the Short-Run and Long-Run Effects of Environmental Taxes and Renewable Energy on Decarbonization) adlı məqalədə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və karbon emissiyalarının azaldılması istiqamətində fiskal alətlər və enerji keçidinin rolu kompleks modellər vasitəsilə qiymətləndirilib. Tədqiqatda həm vergi siyasətinin, həm də bərpa olunan enerji investisiyalarının iqtisadi artım və emissiya dinamikasına təsirləri müqayisəli təhlil edilib.
Məqalədə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) ölkələrində karbon dioksid emissiyalarının azaldılmasında iqtisadi alətlərin effektivliyi araşdırılıb. 2000–2022-ci illəri əhatə edən balanslaşdırılmış panel məlumatlar əsasında çoxmodellli ekonometriya yanaşması tətbiq olunub və ölkələrarası fərqliliklər, qarşılıqlı asılılıq və dinamik təsirlər nəzərə alınıb.
Nəticələr göstərib ki, bərpa olunan enerji istehlakı bütün modellər üzrə emissiyaları əhəmiyyətli və davamlı şəkildə azaldır, xüsusilə uzunmüddətli dövrdə təsir daha güclü olur. Əksinə, ekoloji vergi gəlirlərinin təsiri zəif və qeyri-sabit xarakter daşıyır. Tədqiqat emissiyaların azaldılması siyasətində əsas prioritet kimi bərpa olunan enerji mənbələrinin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayır.
Məqalənin digər həmmüəllifləri i.ü.f.d. Günay Quliyeva və Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin doktorantı Rəşad Bağırovdur.
“Cambridge Prisms: Energy Transitions” jurnalı enerji keçidi, iqlim siyasəti və dayanıqlı inkişaf sahəsində aparıcı elmi platformalardan biri hesab olunur. Məqalənin açıq giriş (open access) rejimində yayımlanması onun beynəlxalq elmi ictimaiyyət üçün əlçatanlığını təmin edir.

An article co-authored by Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and Doctor of Economic Sciences, has been published in a prestigious international journal - "Cambridge Prisms: Energy Transitions," published by Cambridge University Press.
The article, titled "A Multi-Model Analysis of the Short-Run and Long-Run Effects of Environmental Taxes and Renewable Energy on Decarbonization," utilizes complex models to evaluate the role of fiscal instruments and energy transition in combating climate change and reducing carbon emissions. The research provides a comparative analysis of the effects of both tax policy and renewable energy investments on economic growth and emission dynamics.
The study investigates the effectiveness of economic instruments in reducing carbon dioxide emissions across OECD countries. Applying a multi-model econometric approach based on balanced panel data covering the years 2000-2022, the research accounts for cross-country differences, interdependencies, and dynamic effects.
The results indicate that renewable energy consumption significantly and consistently reduces emissions across all models, with the impact being particularly stronger in the long run. In contrast, the impact of environmental tax revenues was found to be weak and inconsistent. The study emphasizes the expansion of renewable energy sources as a primary priority in emission reduction policies.
The other co-authors of the article are Gunay Guliyeva, PhD in Economics, and Rashad Baghirov, a doctoral student at the Azerbaijan Tourism and Management University.
"Cambridge Prisms: Energy Transitions" is considered one of the leading scientific platforms in the fields of energy transition, climate policy, and sustainable development. The publication of the article in Open Access mode ensures its accessibility to the international scientific community.