Vüsal Qasımlı www.enterpriseazerbaijan.com portalını Silikon Vadisində təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı ABŞ-ın San-Fransisko şəhərinə səfər edib. Səfərin məqsədi www.enterpriseazerbaijan.com portalının ABŞ investorlarına təqdim edilməsi olub. V.Qasımlı səfərin gedişində Silikon Vadisində aparıcı mələk, toxum və vençur investorlarla görüşlər keçirərək, Portal barədə onlara ətraflı məlumatlar təqdim edib. Müzakirələr zamanı Azərbaycanda startup layihələri, biznes ideyalarının maliyyələşdirilməsi imkanlarından danışılıb. Eyni zamanda www.enterpriseazerbaijan.com portalındakı layihələrin ABŞ-da kraudfandinq və kraudinvestinq edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı həmçinin ABŞ-ın Kommersiya Xidmətinin Silikon vadisindəki nümayəndələri ilə də görüşlər keçirib. Ümumi müzakirələr zamanı qeyd olunub ki, Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar ölkədə ictimai siyasi və makroiqtisadi sabitlik və yaradılan infrastruktur, ölkənin Şərq-Qərb və Şimal – Cənub dəhlizlərində yerləşdirilməsi bu ölkəyə sərmayə yatırılması imkanlarını genişləndirir. V. Qasımlı bildirib ki, görüşlər zamanı ABŞ investorlarının diqqətini daha çox Azərbaycanda həyata keçirilən layihələr, biznes, regional bazarlara yaxşı çıxış imkanları cəlb edib.
V. Qasımlı Azərbaycanda həyata keçirilən innovativ layihələr, elektron hökumət, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı və s. barədə məlumat verib. ABŞ inverstorları xüsusən də Silikon Vadisində olan investorlar innovativ inkişafla bağlı çox maraqlı olduqlarını qeyd ediblər. Bu sahədə həyata keçirilən strateji yol xəritələrində yer alan innovativ inkişaf, texnologiyaların təşviqi və insan kapitalının inkişafı məsələləri də müzakirə mövzusu olub.
Qeyd edək ki, “www.enterpriseazerbaijan.com” internet portalının istifadəyə verilməsi Prezident İlham Əliyevin 19 sentyabr 2018-ci il tarixli “Qeyri-neft sektorunda rəqabətqabiliyyətli daxili istehsalın dəstəklənməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə tapşırılıb. Bu portal Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi potensialının təkmilləşdirilməsi və investisiya cəlbediciliyinin daha da artırılması məqsədilə ölkədə alternativ maliyyələşməyə açıq layihələr və yeni investisiya imkanları haqqında məlumatları əks etdirən, həmçinin investisiya layihələrini yerli və xarici investorların maliyyələşdirməsi üçün əlverişli platforma olacaq.
Portalın yaradılması həm də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında ağır sənaye və maşınqayırmanın inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin 3.1.1-ci “İnvestisiya məlumat bankının yaradılması və mütəmadi təhlillər nəticəsində yenilənməsi” tədbirinin icrasına da xidmət edəcəkdir.

Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), visited San Francisco, USA, to introduce the www.enterpriseazerbaijan.com portal to American investors. During the visit, he held meetings in Silicon Valley with leading angel, seed, and venture investors, providing detailed information about the portal. Discussions focused on the funding opportunities for startups and business ideas in Azerbaijan, as well as the potential for crowdfunding and crowdinvesting Azerbaijani projects in the USA.
Gasimli also met with representatives of the U.S. Commercial Service in Silicon Valley. During the meetings, it was emphasized that Azerbaijan’s ongoing economic reforms, macroeconomic stability, developed infrastructure, and strategic location along the East-West and North-South corridors create attractive conditions for foreign investment. U.S. investors were particularly interested in Azerbaijani projects, business opportunities, and access to regional markets.
In addition, Gasimli presented innovative projects in Azerbaijan, including e-government initiatives, the Digital Trade Hub, and other digital economy developments. Silicon Valley investors showed strong interest in innovation-driven development, including the promotion of technology and human capital outlined in Azerbaijan’s strategic roadmaps.
The www.enterpriseazerbaijan.com portal was launched in accordance with President Ilham Aliyev’s decree of September 19, 2018, aimed at enhancing Azerbaijan’s capacity to attract foreign direct investment. The portal provides information on projects open to alternative financing and new investment opportunities and offers a platform for both local and foreign investors to finance these initiatives.
The portal also fulfills the objectives of the Strategic Roadmap for the Development of Heavy Industry and Engineering in Azerbaijan, specifically the creation and regular updating of an investment information bank (Section 3.1.1), ensuring comprehensive and accessible investment data for potential investors.