Vüsal Qasımlı UNESCAP-ın Bankokdakı tədbirində açılış nitqi edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı sentyabr ayının 28-29-da Bankokda keçiriləcək "Sərhədlər arası kağızsız ticarətin asanlaşdırılması üzrə müvəqqəti hökumətlərarası idarəetmə qrupunun altıncı iclası”nda Azərbaycanı təmsil edəcək. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean ölkələri üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) təşkilatçılığı ilə bütün üzv ölkələrin də iştirak edəcəyi tədbirdə V. Qasımlı açılış nitqi ilə çıxış edəcək. Çıxışı zamanı Vüsal Qasımlı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə Azərbaycanda “smart nation” quruculuğu barədə iştirakçılara məlumat verəcək.
İki günlük tədbir zamanı işçi qrup hökumətin sərhədlərarası sənədsiz ticarətin asanlaşdırılması üzrə regional razılaşma layihəsinin mətninin daha da təkmilləşdirilməsi, sərhədlərarası sənədsiz ticarətin asanlaşdırılması üzrə regional razılaşmanın mətnində əsaslı müddəaların həyata keçirilməsi üçün yol xəritəsi layihəsinin hazırlanması kimi bir sıra məsələlər müzakirə edəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Asiya və Sakit Okean ölkələri arasında sərhədlərarası sənədsiz ticarətin asanlaşdırılmasına dair Çərçivə Sazişini qəbul edən ilk ölkədir. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Asiya və Sakit Okean Regionunda Transsərhəd Kağızsız Ticarətin Sadələşdirilməsi üzrə Çərçivə Sazişi”nə qoşulmaq haqqında qanun qəbul edilib.

Vusal Gasimli to Deliver Opening Speech at UNESCAP Event in Bangkok
The Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Vusal Gasimli, will represent Azerbaijan at the 6th meeting of the Intergovernmental Steering Group on Cross-border Paperless Trade Facilitation, to be held on 28–29 September in Bangkok.
The event is organized by the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), with participation from all member states. During the meeting, Vusal Gasimli will deliver the opening speech. In his address, he will inform participants about the development of a “smart nation” in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev.
Over the two-day event, the working group will discuss several issues, including further refinement of the draft regional agreement on the facilitation of cross-border paperless trade, as well as the preparation of a roadmap for implementing key provisions of the agreement.
It should be noted that Azerbaijan is the first country among Asia-Pacific states to adopt the Framework Agreement on Facilitation of Cross-border Paperless Trade. By decree of President Ilham Aliyev, the law on accession to the “Framework Agreement on Facilitation of Cross-border Paperless Trade in Asia and the Pacific” has been approved.