Vüsal Qasımlı: Uçot dərəcəsinin sabit saxlanılması balanslaşdırıcı qərardır
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 7.25 faiz səviyyəsində dəyişməz saxlanılması haqqında qərar qəbul edib. Faiz dəhlizinin yuxarı həddi 9 faiz saxlanılmaqla aşağı həddi 6.75 faizə qaldırılıb. Bu qərarı şərh edən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, pul siyasətində manatın məzənnəsi makroiqtisadi vә maliyyә sabitliyinin əsas lövbәri kimi qəbul edilir: “Pul siyasәti qiymәt sabitliyinә əsaslanır. Mərkəzi Bankın hesablamalarına görə, manatın möhkәmlәnmәsinin qiymәtlәrә azaldıcı tәsiri ilә müqayisәdә onun ucuzlaşmasının artırıcı tәsiri daha yüksәkdir.
Ötən ilin sonlarına yaxın manata olan bahalaşma təzyiqləri, hazırda əks istiqamətdə fəaliyyət göstərir. Valyuta bazarında tələb-təklif, tәdiyә balansına neftin aşağı qiymətinin təsiri və dollarlaşma meyilləri bu sıradadır. Digər tərəfdən də inflyasiyaya cilovlayıcı təsir göstərən amillər mövcuddur. FAO-nun Qida Qiymətləri İndeksi (FFPI) 2020-ci ilin fevral ayında əvvəlki ayla müqayisədə 1 faiz azalıb. İndeksi təşkil edən dörd məhsul – taxıl, süd, ət və bitki yağı ucuzlaşıb, yalnız şəkər bahalaşıb. Qeyri-әrzaq mәhsulları vә xidmәtlәr üzrә də tələbin azalması qiymətlərin ucuzlaşmasına təsir edir.
Belə bir şəraitdə Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini dəyişməməklə balanslaşdırıcı qərar qəbul etmişdir. Pul siyasətinin qarşısında bir tərəfdən monetar şəraiti sərtləşdirməmək, digər tərəfdən isə manatın məzənnəsi və qiymət sabitliyini təmin etmək kimi vəzifələr dayanır.
Faiz dəhlizinin aşağı həddini 5,5 faizdən 6,75 faizə qaldırmaqla kommersiya banklarının Mərkəzi Bankın keçirdiyi depozit hərraclarında iştirakı stimullaşdırılır. Çünki faiz dəhlizinin aşağı həddi depozit hərraclarında bağlanılmış depozit əqdləri üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsini müəyyənləşdirir. Beləliklə, faiz dəhlizinin aşağı həddi artmaqla, depozit hərraclarında əqdlər üzrə orta faiz dərəcəsini də 1,25 faiz çoxaldacaq. Bir sözlə, Mərkəzi Bankın cəlb etdiyi manat kütləsi kommersiya bankları üçün daha cəlbedici olacaq, manat kütləsinin sterilizasiyası üçün daha əlverişli şərait yaranır. Dollarlaşma təzyiqini nəzərə alanda, hazırda dövriyyədə manat kütləsinin idarə edilməsi çox əhəmiyyətlidir.”

Vusal Gasimli: Keeping the Policy Rate Unchanged Is a Balancing Decision
The Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to keep the policy rate unchanged at 7.25 percent. While the upper limit of the interest rate corridor has been maintained at 9 percent, the lower limit has been raised to 6.75 percent. Commenting on this decision, Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, stated that in monetary policy, the exchange rate of the manat is considered the main anchor of macroeconomic and financial stability:
“Monetary policy is based on price stability. According to the Central Bank’s calculations, the inflationary impact of manat depreciation is stronger than the disinflationary effect of its appreciation.
Toward the end of last year, appreciation pressures on the manat were observed, whereas currently pressures in the opposite direction are at play. These include supply and demand dynamics in the foreign exchange market, the impact of low oil prices on the balance of payments, and dollarization trends. At the same time, there are factors that restrain inflation. The FAO Food Price Index (FFPI) declined by 1 percent in February 2020 compared to the previous month. Of the four product groups included in the index, cereals, dairy, meat, and vegetable oils became cheaper, while only sugar prices increased. Reduced demand for non-food products and services also contributes to downward pressure on prices.
Under such conditions, the Central Bank has made a balancing decision by keeping the policy rate unchanged. On the one hand, monetary policy aims to avoid tightening monetary conditions, while on the other hand, it seeks to ensure exchange rate and price stability.
By increasing the lower bound of the interest rate corridor from 5.5 percent to 6.75 percent, participation of commercial banks in the Central Bank’s deposit auctions is being stimulated. This is because the lower bound of the corridor determines the weighted average interest rate on deposit transactions concluded at deposit auctions. As a result, the increase in the lower bound of the corridor will raise the average interest rate on deposit auction transactions by 1.25 percentage points. In short, the manat liquidity attracted by the Central Bank will become more attractive for commercial banks, creating more favorable conditions for the sterilization of manat liquidity. Given the existing dollarization pressure, effective management of manat liquidity currently in circulation is of critical importance.”